7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Niebawem żubry będzie można obejrzeć w okolicy Działdowa

DziałdowoNiebawem żubry będzie można obejrzeć w okolicy Działdowa

W Krajewie koło Mławy na Mazowszu dobiegają końca prace nad nową pokazową zagrodą żubrów. Planuje się także budowę dwóch nowych zagród pokazowych, w tym jednej w Nadleśnictwie Dwukoły w powiecie działdowskim.

reklama

Żubry w Krajewie

Już teraz w Krajewie, zamieszkały pierwsze cztery żubry. Projekt, będący częścią inicjatywy „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”, jest ukoronowaniem wysiłków mających na celu ochronę tego majestatycznego gatunku. Realizacja tego przedsięwzięcia to wspólny sukces Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Białowieskiego Parku Narodowego oraz 25 jednostek Lasów Państwowych. Dzięki nim projekt obejmuje 90% wolnej populacji żubrów w Polsce, skupiając się na pięciu kluczowych zagrodach hodowlanych.

Zagroda żubrów w Dwukołach

Inwestycja, współfinansowana w 70% przez Lasów Państwowe i w 30% przez Unię Europejską, obejmuje nie tylko Krajewo, ale w najbliższej przyszłości planuje się otwarcie zagrody pokazowej w Nadleśnictwie Dwukoły (powiat działdowski).

reklama

Adam Roczniak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, podkreśla znaczenie nowej zagrody dla regionu, przewidując, że stanie się ona atrakcją turystyczną północnego Mazowsza. Prace gospodarcze wokół zagrody mają na celu przygotowanie jej do jak najszybszego udostępnienia zwiedzającym.

Zagroda, o powierzchni prawie 9 hektarów, ma w przyszłości pomieścić 12 żubrów. Pierwszymi mieszkańcami są trzy krowy i jeden byk. Otwarcie zagrody dla publiczności planowane jest na wiosnę, co daje nadzieję na wzrost zainteresowania ochroną żubrów oraz na rozwój turystyki w regionie.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia