22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Nowe pomniki przyrody w sercu miasta – radni rozszerzyli listę

OlsztynNowe pomniki przyrody w sercu miasta – radni rozszerzyli listę

Radni Olsztyna podjęli decyzję o wyróżnieniu kolejnych tworów natury, nadając im specjalny status pomników przyrody. Rejestr miasta wzbogacił się o niemal 100 obiektów, z czego większość to drzewa.

reklama

Podczas środowej sesji Rady Miasta Olsztyna radni postanowili o wpisaniu 6 lip drobnolistnych i 1 dębu szypułkowego do grona chronionych pomników przyrody. Te imponujące drzewa rosną w rejonie skrzyżowania ulic Tuwima i Iwaszkiewicza.

Jak wyjaśnia Ewa Łukasik-Błażejewicz, dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, drzewa te wyróżniają się nie tylko dobrą kondycją, ale również pełnią ważną funkcję ekologiczną. Chronią ścieżki pieszo-rowerowe przed zgiełkiem ulicznym, są również elementami o wielkiej wartości krajobrazowej oraz kulturowej. Stanowią też fragment historycznej alei, która niegdyś prowadziła od posiadłości Pozorty do Kortowa. Należy dodać, że to właśnie lokalni mieszkańcy zainicjowali proces objęcia tych drzew ochroną.

reklama

Wiek drzew figuruje w zaskakująco szerokim przedziale: od ponad 50 do nawet 270 lat. Największa z lip ma imponujący obwód pnia – 337 centymetrów, natomiast dąb – 356 centymetrów. Obwody pozostałych lip wynoszą od 141 do 282 centymetrów.

W minionym miesiącu radni podjęli decyzję o objęciu ochroną drzew w 3 różnych lokalizacjach miasta, łącznie dodając do rejestru 10 nowych obiektów. Są one wyjątkowe ze względu na swoją wartość przyrodniczą, naukową, kulturową, historyczną, a także estetyczną.

Każde drzewo, które zostaje pomnikiem przyrody, musi wykazywać wyjątkowe cechy. Dzięki inicjatywom Rady Miasta Olsztyna i mieszkańców te naturalne skarby otrzymują należną im ochronę, co przyczynia się do zachowania cennego dziedzictwa przyrodniczego dla przyszłych pokoleń.

reklama

Źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane