3 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

W Puszczy Rominckiej zamieszkały pierwsze żubry

WiadomościW Puszczy Rominckiej zamieszkały pierwsze żubry

Do Puszczy Rominckiej sprowadzono pierwsze cztery żubry, do których z czasem zostaną dołączone kolejne osobniki, żeby utworzyć nowe stado na tym terenie – poinformowało mazurskie Nadleśnictwo Gołdap.

reklama

Nadleśniczy z Gołdapi Daniel Chochulski przekazał, że cztery sprowadzone do Puszczy Rominckiej osobniki to dwie krowy z dwoma cielętami. Przyjechały pod koniec tygodnia z Puszczy Boreckiej. “Podróż zniosły bardzo dobrze. Nie widać żadnych niepojących oznak w ich zachowaniu” – zapewnił.

Żubry zostały umieszczone w leśnej zagrodzie adaptacyjnej o powierzchni 4 ha. Spędzą tu prawdopodobnie około półtora miesiąca. Gdy przystosują się do nowego środowiska, zostaną wypuszczone na wolność.

reklama

Przygotowania leśników do reintrodukcji żubra w Puszczy Rominckiej trwały od kilku miesięcy. Przywiezione w okolice Gołdapi zwierzęta zostały wytypowane przez zespół naukowców, pracowników Lasów Państwowych i lekarzy weterynarii. Są to osobniki zdrowe, rokujące na założenie nowego, silnego i odpornego stada. Z czasem zostaną tu sprowadzone kolejne dziko żyjące krowy i byk, które mają być odłowione ze stad żyjących w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej.

Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk poinformował, że sprowadzone do Puszczy Rominckiej krowy mają założone obroże telemetryczne z nadajnikiem GPS. “Obroże dostarczają informacji o położeniu całego stada, gdyż samice żubra przemieszczają się wraz z nim i bardzo rzadko zdarzają im się samotne wędrówki. Dzięki telemetrii można obserwować także zachowanie poszczególnych krów po urodzeniu cielaka” – wyjaśnił.

Przekazał też, że głównym celem reintrodukcji – ponownego wprowadzenia gatunku w miejsce, w którym kiedyś występował – jest zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania żubrów. Zadania wykonywane są w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”. Należy do nich m.in zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie oraz uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

reklama

Jak przypomniał, w ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Według danych z 2019 r. w naszym kraju żyje obecnie ponad 1,8 tys. żubrów, z których zdecydowana większość zamieszkuje lasy we wschodniej części kraju. “Ten sukces jest wynikiem realizacji wielu projektów ochrony gatunku w poszczególnych krajach, a także ścisłej współpracy międzynarodowej” – zaznaczył.

Puszcza Romincka to duży kompleks leśny w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje powierzchnię 36 tys. ha, przy czym tylko około 13 tys. ha znajduje się po polskiej stronie. 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia