20 C
Olsztyn
piątek, 19 sierpnia, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W nadleśnictwie Dwukoły powstanie pokazowa zagroda żubrów

OlsztynW nadleśnictwie Dwukoły powstanie pokazowa zagroda żubrów

W Krajewie w nadleśnictwie Dwukoły powstanie pokazowa zagroda żubrów – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Pierwsze zwierzęta mają tam trafić w przyszłym roku.

reklama

Zgodnie z umową podpisaną przez nadleśnictwo z wykonawcą, budowa będzie kosztowała ponad 5,3 mln zł. Zagroda ma powstać w części szkółki leśnej, w której już nie sadzi się sadzonek drzew.

„Pierwsze żubry zamierzamy przyjąć już jesienią przyszłego roku. Spodziewany się, że na początek będzie to prawdopodobnie 5-6 sztuk” – powiedział nadleśniczy Jaromir Skrzypecki.

reklama

Pokazowa zagroda żubrów w Krajewie ma spełniać funkcje ochrony przyrody, poprzez stworzenie rezerwy genowej odizolowanego stada. Ma pełnić też funkcje edukacyjne i pomóc podnosić społeczną akceptację dla stad żyjących na wolności. Infrastruktura jest zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwiała wygodną i bezpieczną obserwację żubrów również osobom niepełnosprawnym.

Przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad gadami

Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Realizują go wspólnie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Białowieski Park Narodowy oraz 25 jednostek Lasów Państwowych. Działaniami objęte jest 90 proc. krajowej wolnej populacji żubrów i pięć kluczowych zagród hodowlanych. Dodatkowo dla stabilizacji gatunku zaplanowano budowę dwóch nowych zagród pokazowych, w tym w nadleśnictwie Dwukoły.

reklama

Inwestycja będzie finansowana w 70 proc. ze środków Lasów Państwowych i w 30 proc. ze środków Unii Europejskiej.

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×