8 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Zaskakujące dane z Warmii i Mazur dotyczące emerytów

OlsztynZaskakujące dane z Warmii i Mazur dotyczące emerytów

Na koniec 2023 roku, zadłużenie emerytów w Polsce osiągnęło kilka miliardów złotych, rysując obraz trudnej sytuacji finansowej części seniorów w kraju. Spośród 6,14 miliona emerytów, 319 tysięcy jest notowanych w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej.

reklama

W kontekście tych danych, wyniki z województwa warmińsko-mazurskiego wyróżniają się na tle innych regionów. Mimo że ogólnie zadłużenie emerytów systematycznie malało przez cały rok 2023, wyraźne różnice regionalne pozostają zauważalne.

Przyczyny spadku zadłużenia: waloryzacja i dodatkowe świadczenia?

W 2023 roku wśród wszystkich grup wiekowych jedynie zadłużenie polskich emerytów systematycznie malało, z 6,22 mld zł na koniec 2022 roku do 5,9 mld zł rok później. Tendencja ta była widoczna niemal przez cały rok i może być związana z poprawą sytuacji finansowej seniorów dzięki zwiększonym świadczeniom. Marcowa waloryzacja emerytur o 14,8% oraz gwarantowany wzrost świadczeń o co najmniej 250 zł znacząco wpłynęły na ich dochody. Ponadto, wypłaty 13. i 14. emerytury mogły przyczynić się do obniżenia poziomu zadłużenia w tej grupie wiekowej.

reklama

Jednak, mimo marcowej waloryzacji emerytur i dodatkowych świadczeń, wielu seniorów nadal zmagało się z problemami finansowymi. Jakub Kostecki z Kaczmarski Inkasso zauważa, że kwestie moralności i wyznawanych zasad odgrywają istotną rolę w podejściu seniorów do spłacania długów.

Największe obciążenia emerytów

Największym obciążeniem dla emerytów są niespłacane bankowe kredyty, a także zaległe alimenty, długi mieszkaniowe oraz rachunki telefoniczne. Wzrost kosztów utrzymania i konieczność pokrywania pilniejszych wydatków były najczęściej wskazywanymi przyczynami trudności w regulowaniu zobowiązań przez osoby powyżej 60. roku życia.

Zadłużenie może wynikać z braku oszczędności wśród seniorów, co w przypadku nagłych wydatków prowadzi do problemów z utrzymaniem płynności finansowej. Jak podkreśla Adam Łącki z Krajowego Rejestru Długów, co czwarta osoba powyżej 60. roku życia nie posiada oszczędności, co często wynika z niewystarczających dochodów.

reklama

Zadłużenie emerytów w Polsce

Największa liczba zadłużonych emerytów w Polsce znajduje się na Górnym Śląsku, gdzie blisko 49 tysięcy seniorów ma niespłacone zobowiązania na sumę 888 milionów złotych. Na drugim miejscu pod względem zadłużenia są emeryci z województwa mazowieckiego, z długiem wynoszącym 885 milionów złotych wśród prawie 39 tysięcy osób. W województwie mazowieckim odnotowano także najwyższe średnie zadłużenie na osobę, wynoszące 22,8 tysiąca złotych. Z kolei w Dolnym Śląsku, trzecim regionie pod względem zadłużenia seniorów, 31 tysięcy emerytów zalega z płatnościami na łączną kwotę ponad 555 milionów złotych.

W Polsce, najmniejsze łączne zadłużenie emerytów obserwuje się na Podlasiu, gdzie około 5,5 tys. seniorów ma do spłaty 102 mln zł. Kolejne w kolejności pod względem najmniejszego zadłużenia są województwo świętokrzyskie z długiem 121,4 mln zł (77 tys. dłużników) i województwo podkarpackie z długiem 133 mln zł (7,2 tys. emerytów). Najniższe średnie zadłużenie zanotowano na Warmii i Mazurach, wynoszące 16,1 tys. zł.

Ogólnie, wśród 318,6 tys. emerytów-dłużników w Polsce, 171,5 tys. stanowią kobiety z długiem 2,94 mld zł, podczas gdy mężczyźni (147,1 tys.) mają do zwrotu 2,96 mld zł. Średnie zadłużenie kobiet wynosi 17,2 tys. zł, a mężczyzn – 20,08 tys. zł. Rekordowe zadłużenie, 8,7 mln zł, odnotowano u jednego z emerytów w województwie łódzkim.

źródło: Eska

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia