Tak wynika z danych przedstawionych w raporcie za 2014 rok przez Pismo Samorządu Terytorialnego “Wspólnota”.
Stolica warmińsko-mazurskiego jest najmniej zadłużonym spośród wszystkich miast wojewódzkich w kraju. W stosunku do ubiegłorocznego dochodu budżetowego zadłużenie Olsztyna wyniosło 24,73 proc. Kolejny w zestawieniu Gorzów Wielkopolski jest gorszy od naszego miasta aż o 7,52 pkt procentowego. Podium uzupełnia Opole (35,81 proc.).
– Ranking “Wspólnoty” lokuje nas na przysłowiowym “szarym końcu” tabeli najbardziej zadłużonych miast wojewódzkich i to jest rzadki przykład tego, że czasami ostatnia lokata może cieszyć – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Powód jest prosty, albowiem de facto znaczy to tyle, że nasze zadłużenie liczone w stosunku do dochodów budżetowych jest najmniejsze w tej grupie miast. To dobra perspektywa rozwojowa. Niskie zadłużenie a także dobra zdolność kredytowa Olsztyna pokazuje nasz potencjał inwestycyjny, co jest szczególnie ważne w kontekście dużych pieniędzy przeznaczonych na rozwój naszego kraju, zapisanych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.
Na drugim końcu jest Toruń. Miasto będące siedzibą samorządu województwa kujawsko-pomorskiego jest zadłużone w relacji do dochodu na ponad 95 proc.
Co ważne – Olsztyn w tym zestawieniu jest bezkonkurencyjny trzeci rok z rzędu. Najgorzej po 2002 roku było w roku 2006, gdy stolica Warmii i Mazur była na 9. miejscu na 18 ocenianych. I jeszcze jeden ważny wskaźnik – nasze miast zostało sklasyfikowane w środku stawki, biorąc pod uwagę zdolność kredytową.
To właśnie te dwa wskaźniki (zadłużenie i zdolność kredytowa) były przede wszystkim brane pod uwagę przez autorów tegorocznego raportu. Jak podkreślają, w wyliczeniach uwzględniali całość długu, a nie – jak dopuszcza ustawa – stosując różne wyłączenia, np. związane z dofinansowaniem inwestycji realizowanych przy unijnym wsparciu.
Raport “Wspólnoty” za poprzedni rok to kolejna dobra informacja związana z kondycją naszego miasta. Przypomnijmy, że w opublikowanym przed wakacjami prestiżowym zestawieniu Banku Światowego “Doing Business In Poland 2015” Olsztyn zajął drugie miejsce.
Zobacz również:
Kredyt konsolidacyjny ranking – najlepsze oferty w 2021 roku
W warmińsko mazurskim jest najwięcej głodujących lub niedojadających dzieciaków…
Coś za coś !!!
Kreatywna księgowość. ?