fbpx
14 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Olsztyn z najmniejszym zadłużeniem

WiadomościOlsztyn z najmniejszym zadłużeniem

Tak wynika z danych przedstawionych w raporcie za 2014 rok przez Pismo Samorządu Terytorialnego “Wspólnota”.

reklama

Stolica warmińsko-mazurskiego jest najmniej zadłużonym spośród wszystkich miast wojewódzkich w kraju. W stosunku do ubiegłorocznego dochodu budżetowego zadłużenie Olsztyna wyniosło 24,73 proc. Kolejny w zestawieniu Gorzów Wielkopolski jest gorszy od naszego miasta aż o 7,52 pkt procentowego. Podium uzupełnia Opole (35,81 proc.).

Ranking “Wspólnoty” lokuje nas na przysłowiowym “szarym końcu” tabeli najbardziej zadłużonych miast wojewódzkich i to jest rzadki przykład tego, że czasami ostatnia lokata może cieszyć – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Powód jest prosty, albowiem de facto znaczy to tyle, że nasze zadłużenie liczone w stosunku do dochodów budżetowych jest najmniejsze w tej grupie miast. To dobra perspektywa rozwojowa. Niskie zadłużenie a także dobra zdolność kredytowa Olsztyna pokazuje nasz potencjał inwestycyjny, co jest szczególnie ważne w kontekście  dużych pieniędzy  przeznaczonych na rozwój naszego kraju, zapisanych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

reklama

Na drugim końcu jest Toruń. Miasto będące siedzibą samorządu województwa kujawsko-pomorskiego jest zadłużone w relacji do dochodu na ponad 95 proc.

Co ważne – Olsztyn w tym zestawieniu jest bezkonkurencyjny trzeci rok z rzędu. Najgorzej po 2002 roku było w roku 2006, gdy stolica Warmii i Mazur była na 9. miejscu na 18 ocenianych. I jeszcze jeden ważny wskaźnik – nasze miast zostało sklasyfikowane w środku stawki, biorąc pod uwagę zdolność kredytową.

reklama

To właśnie te dwa wskaźniki (zadłużenie i zdolność kredytowa) były przede wszystkim brane pod uwagę przez autorów tegorocznego raportu. Jak podkreślają, w wyliczeniach uwzględniali całość długu, a nie – jak dopuszcza ustawa – stosując różne wyłączenia, np. związane z dofinansowaniem inwestycji realizowanych przy unijnym wsparciu.

Raport “Wspólnoty” za poprzedni rok to kolejna dobra informacja związana z kondycją naszego miasta. Przypomnijmy, że w opublikowanym przed wakacjami prestiżowym zestawieniu Banku Światowego “Doing Business In Poland 2015” Olsztyn zajął drugie miejsce.

Zobacz również:

Kredyt konsolidacyjny ranking – najlepsze oferty w 2021 roku

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kamilka
17 września 2015 00:32

W warmińsko mazurskim jest najwięcej głodujących lub niedojadających dzieciaków…
Coś za coś !!!

Mariusz
16 września 2015 22:17

Kreatywna księgowość. ?

Polecane
Ogłoszenia

Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji