7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Przeżyj historię na żywo: Piknik Napoleoński w Jonkowie i Barkwedzie

OlsztynPrzeżyj historię na żywo: Piknik Napoleoński w Jonkowie i Barkwedzie

To będzie wyjątkowe wydarzenie dla entuzjastów historii i miłośników rekonstrukcji wojskowych. Starostwo Powiatowe w Olsztynie serdecznie zaprasza na Piknik Napoleoński w Jonkowie i Barkwedzie. Impreza, która zaplanowana jest na sobotę 3 lutego 2024 roku, odbędzie się dokładnie w 217. rocznicę bitwy z 1807 roku.

reklama

Udział w rekonstrukcji bitwy potwierdziło już ponad 100 osób z Polski, Estonii i Łotwy. Początek wydarzenia zaplanowano na 9:00 w Jonkowie. W programie znajdą się zbiórka, apel i salwa armatnia oddana w hołdzie wizyty cesarza Napoleona w tym miejscu. Po zbiórce uczestnicy wyruszą w 7,5-kilometrowy marsz z Jonkowa przez Polejki do Barkwedy, gdzie po drodze zaplanowane są efektowne potyczki. O 11:30 spodziewane jest pojawienie się rekonstruktorów w Barkwedzie, gdzie będą przygotowywać się do inscenizacji historycznej bitwy, która rozpocznie się około godziny 13:00.

Podczas Pikniku Napoleońskiego, który odbędzie się po bitwie w Barkwedzie, planowane jest ognisko z kiełbaskami. Serwowana będzie również słynna barkwedzka zalewajka. Dla zmarzniętych przewidziane będą kawa i herbata. Rekonstruktorzy zaprezentują musztrę, detale umundurowania, uzbrojenie, a także wiele ciekawostek dotyczących funkcjonowania armii z tamtej epoki. Dodatkowo uczestnicy będą mogli odwiedzić stoisko promocyjne Wojsk Obrony Terytorialnej.

reklama

Wydarzenie ma na celu promocję powiatu olsztyńskiego, gminy Dywity oraz Szlaku Napoleońskiego na Warmii i Szlaku Świętej Warmii jako ważnych punktów turystycznych regionu. Piknik nie tylko w atrakcyjny sposób popularyzuje lokalną historię, ale również integruje społeczność. Andrzej Abako, starosta olsztyński, oraz Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity, podkreślają znaczenie wydarzenia dla współpracy pomiędzy różnymi jednostkami administracyjnymi regionu.

Motywem przewodnim Pikniku Napoleońskiego będzie również historia bitwy w Barkwedzie z 1807 roku i legendarny „Dąb Napoleona”. Swego czasu w Barkwedzie stacjonowały wojska francuskie, których działania przyczyniły się do rozsławienia tej miejscowości. Spalone w 1922 roku drzewo, zwane przez miejscowych „Dębem Napoleona”, było ciekawym elementem historii, choć cesarz Napoleon w rzeczywistości nie zagościł w Barkwedzie na nocleg.

Organizatorzy, Gmina Dywity, Powiat Olsztyński, Sołectwo Barkweda, GOK Jonkowo oraz inne instytucje i organizacje, zapraszają na tę historyczną ucztę. Oprócz fascynującego show dla fanów historii, będzie to doskonała okazja do spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Więcej informacji o historycznym pobycie Napoleona na Warmii oraz o samym pikniku można znaleźć na stronie internetowej organizatorów.

reklama

źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia