4 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024
reklama

Starostwo zaprasza turystów na Szlak Świętej Warmii

WiadomościStarostwo zaprasza turystów na Szlak Świętej Warmii

Olsztyńskie starostwo powiatowe rozpoczęło akcję promocyjną Szlaku Świętej Warmii, który łączy 16 najciekawszych obiektów sakralnych regionu. Samorząd chce wspierać w ten sposób lokalną branżę turystyczną w trudnym okresie po pandemii koronawirusa.

Nazwa nowego szlaku nawiązuje do unikalnego charakteru historycznej Warmii, czyli – położonego pomiędzy Fromborkiem, Reszlem a Olsztynem – obszaru dawnej kapituły warmińskiej. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego stanowiła ona katolicką enklawę w protestanckich Prusach. Jak ujął to św. Jan Paweł II, “była zawsze wierna Bogu i Kościołowi katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii”.

O historii regionu świadczy obecnie przede wszystkim bogate dziedzictwo architektury sakralnej, której zagęszczenie jest tutaj znacznie większe niż w innych częściach kraju. Na Warmii znajduje się ponad 2,5 tys. zabytkowych obiektów sakralnych. Wśród nich jest sanktuarium w Gietrzwałdzie, jedyne w kraju, oficjalnie uznane przez Kościół miejsce objawień Matki Boskiej czy Święta Lipka, nazywana Częstochową Północy.

Olsztyńskie starostwo liczy, że oferta nowego szlaku wzbudzi zainteresowanie w sezonie wakacyjnym. Jak wynika z badań rynku, w tym roku 90 proc. Polaków spędzi urlop w kraju, a większość chce wybrać małe pensjonaty, domki czy gospodarstwa agroturystyczne, które dają poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

“Wpisując się w specyfikę tegorocznych wakacji oraz wykorzystując rozwijający się segment turystyki religijnej postanowiliśmy zaoferować nowy produkt, Szlak Świętej Warmii. Chcemy w ten sposób przyciągnąć do nas turystów, a tym samym wesprzeć naszych przedsiębiorców z branży hotelarsko-gastronomicznej w tym trudnym dla nich okresie” – powiedział inicjator przedsięwzięcia starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako.

Szlak Świętej Warmii tworzy 16 “stacji” – miejsc pielgrzymkowych, sanktuariów i innych obiektów sakralnych związanych z historią biskupstwa warmińskiego. Szlak zaczyna się w Bałdach, nazywanych wrotami Warmii, przez które przybywali z Warszawy do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Następnie są: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie, które było pierwszą historyczną stolicą regionu.

Olsztyńskie starostwo przygotowało książkowy przewodnik po Świętej Warmii, także w formacie audiobooka. Zawiera on historię i opisy poszczególnych miejsc na szlaku. Od początku czerwca przez okres wakacji poszczególne miejsca będą pokazywane przez olsztyński oddział TVP, a potem prezentowane cyklicznie przez regionalną prasę i prawdopodobnie także na antenie ogólnopolskich stacji telewizyjnych i radiowych. Nagrania multimedialne mają pojawić się na płytach CD i DVD, zostanie też wydana mapa turystyczna. Wszystkie te materiały znajdą się na poświęconej szlakowi stronie internetowej.

W działania powiatu, promujące Szlak Świętej Warmii, zaangażowały się inne lokalne samorządy i firmy – np. jedna z piekarni przygotowała “warmiński chleb pielgrzyma”. Przedsięwzięcie objął patronatem metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane