fbpx
31 C
Olsztyn
poniedziałek, 21 czerwca, 2021
reklama

Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca

reklama
Wyślij przez
0

Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca na Polach Grunwaldu – poinformował dyrektor muzeum bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej. Od lat inscenizacja przyciąga tysiące miłośników średniowiecza i rekonstruktorów z całego świata.

Widzowie tegorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem będą musieli liczyć się z niewielkimi utrudnieniami w pobliżu pola bitwy. Tam, gdzie od lat działało wesołe miasteczko budowane jest nowe muzeum.

„Z tego powodu wesołego miasteczka nie będzie, a kramy będą nieco inaczej ustawione. Na kluczowy element wydarzenia, czyli inscenizację bitwy, budowa nie będzie miała żadnego wpływu” – zapewnił Drej.

reklama

W tym roku, po raz pierwszy w historii inscenizacji grunwaldzkich bitew, impreza jest przygotowywana bez udziału gminy Grunwald. „Robi ją wyłącznie Fundacja Grunwald i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Ten element organizacyjny nie będzie miał wpływu na oprawę wydarzenia, wiąże się on wyłącznie z kwestiami organizacyjnymi” – przyznał Drej.

W inscenizacji bitwy z 15 lipca 1410 roku od lat biorą udział rekonstruktorzy z bractw rycerskich z całej Polski, a także goście z Europy i świata (regularnie przyjeżdżają m.in. Litwini, Rosjanie, Niemcy, przed laty bywali też rycerze z USA i Australii). Rekonstruktorzy mieszkają w obozach historycznych, które rozbijają na kilka dni przed bitwą. Żyją w nich według zasad i reguł średniowiecznych – nie używają współczesnych sprzętów, gotują według średniowiecznych przepisów, ubierają się w historyczne stroje.

Wraz z rekonstruktorami pod Grunwald przyjeżdżają też rzemieślnicy, którzy wytwarzają historyczne stroje, naczynia, elementy uzbrojenia.

Od lat inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem przyciąga po kilkadziesiąt tysięcy widzów.


ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze