fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 13 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca

Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca na Polach Grunwaldu – poinformował dyrektor muzeum bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej. Od lat inscenizacja przyciąga tysiące miłośników średniowiecza i rekonstruktorów z całego świata.

Widzowie tegorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem będą musieli liczyć się z niewielkimi utrudnieniami w pobliżu pola bitwy. Tam, gdzie od lat działało wesołe miasteczko budowane jest nowe muzeum.

„Z tego powodu wesołego miasteczka nie będzie, a kramy będą nieco inaczej ustawione. Na kluczowy element wydarzenia, czyli inscenizację bitwy, budowa nie będzie miała żadnego wpływu” – zapewnił Drej.

W tym roku, po raz pierwszy w historii inscenizacji grunwaldzkich bitew, impreza jest przygotowywana bez udziału gminy Grunwald. „Robi ją wyłącznie Fundacja Grunwald i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Ten element organizacyjny nie będzie miał wpływu na oprawę wydarzenia, wiąże się on wyłącznie z kwestiami organizacyjnymi” – przyznał Drej.

W inscenizacji bitwy z 15 lipca 1410 roku od lat biorą udział rekonstruktorzy z bractw rycerskich z całej Polski, a także goście z Europy i świata (regularnie przyjeżdżają m.in. Litwini, Rosjanie, Niemcy, przed laty bywali też rycerze z USA i Australii). Rekonstruktorzy mieszkają w obozach historycznych, które rozbijają na kilka dni przed bitwą. Żyją w nich według zasad i reguł średniowiecznych – nie używają współczesnych sprzętów, gotują według średniowiecznych przepisów, ubierają się w historyczne stroje.

Wraz z rekonstruktorami pod Grunwald przyjeżdżają też rzemieślnicy, którzy wytwarzają historyczne stroje, naczynia, elementy uzbrojenia.

Od lat inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem przyciąga po kilkadziesiąt tysięcy widzów.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...