7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Wyjazd z Olsztyna w kierunku Warszawy zostanie przebudowany na drogę dwupasmową?

OlsztynWyjazd z Olsztyna w kierunku Warszawy zostanie przebudowany na drogę dwupasmową?

W Olsztynie szykują się znaczące zmiany w komunikacji drogowej w kierunku Warszawy. Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosi, najpóźniej w połowie lutego, przetarg na przebudowę kluczowego odcinka drogi wojewódzkiej 527. Prace mają na celu przekształcenie jednojezdniowego odcinka drogi, prowadzącej z końca alei Warszawskiej w Olsztynie do węzła Olsztyn-Południe na S51, w trasę dwupasmową.

reklama

Planowany projekt

Przebudowa obejmie niecałe 2,5 kilometra trasy, która obecnie stanowi “wąskie gardło” na drodze do dwujezdniowej S51. Nowa droga, choć nie zostanie zaklasyfikowana jako ekspresowa, zyska po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, co znacząco poprawi płynność i bezpieczeństwo ruchu.

Jednym z kluczowych elementów projektu jest budowa ronda turbinowego na skrzyżowaniu drogi 527 z drogą do Bartąga. Rondo ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo, ale również pełnić funkcję elementu spowalniającego ruch, sygnalizującego przejście z trasy szybkiego ruchu do strefy miejskiej. Przy rondzie planowane jest również utworzenie parkingu, który ma zachęcać do korzystania z transportu publicznego do centrum miasta.

reklama

Wyzwania inwestycji

Koszt przebudowy tej krótkiej, lecz strategicznej części drogi szacowany jest na ponad 100 milionów złotych. Wyzwanie stanowi m.in. konieczność przebudowy istniejącego wiaduktu kolejowego, który musi pomieścić planowaną linię dwutorową, a także przepust nad ciekiem wodnym, którego przebudowa może być skomplikowana.

W trakcie robót nie wyklucza się całkowitego zamknięcia trasy ze względu na konieczność przebudowy głębokiego przepustu. Alternatywne rozwiązania będą znane po wyborze wykonawcy, jednak istnieje obwodnica, która może służyć jako trasa zastępcza.

Planowany harmonogram

Przetarg na realizację prac ma zostać rozstrzygnięty najpóźniej do końca sierpnia. Rozpoczęcie budowy przewidywane jest jeszcze w tym roku, a zakończenie prac planowane jest na koniec 2026 roku.

reklama

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kurier
24 stycznia 2024 11:08

Zawsze mnie zastanawia czemu na takich budowach pracuje po kilkanaście osób i trwa to latami zamiast kilka miesięcy….

Olsztynianin
24 stycznia 2024 11:18

Nie mogę się połapać: raz aby upłynnić ruch robią z dwóch pasów jeden, kiedy indziej z jednego dwa…

Polecane
Ogłoszenia