21 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Olsztyn w różowych barwach dla zdrowia kobiet

OlsztynOlsztyn w różowych barwach dla zdrowia kobiet

W związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Urząd Miasta Olsztyna włączył się w ogólnoeuropejską akcję „Pink Lips”. W związku z tym ratusz od 18 do 24 stycznia będzie podświetlony na różowo, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na ten jeden z najbardziej powszechnych nowotworów wśród kobiet.

reklama

„Pink Lips” to odbywająca się co roku inicjatywa, która ma na celu nie tylko informowanie o raku szyjki macicy, lecz także wyrażanie solidarności z kobietami dotkniętymi przez to schorzenie w Polsce i na całym świecie.

– Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. W całej Europie stwierdza się około 60 tysięcy zachorowań rocznie, a blisko 30 tysięcy kobiet umiera. I dlatego dołączamy się do akcji, która – mamy nadzieję – podniesie świadomość kobiet i zachęci je do badań profilaktycznych – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

reklama

Jak wynika z dostępnych danych raka szyjki macicy najczęściej diagnozuje się u kobiet w przedziale wiekowym 45-65 lat. Mimo to, choroba dotyka kobiety dużo młodsze, bo mające 25 lat.

– Projekt jest organizowany przez IFMSA-Poland Oddział Olsztyn. Stanowi ona największe tego typu zrzeszenie studenckie i zajmuje się między innymi organizacją projektów edukacyjnych szerzących świadomość na temat schorzeń i innych obszarów medycyny oraz działalnością na rzecz społeczeństwa – mówi Martyna Jodel, koordynatorka lokalnego projektu „Pink Lips”.

Akcja zachęca kobiety do regularnych badań ginekologicznych, podczas których przeprowadzane są badania cytologiczne. Takie działanie pozwala na wczesne wykrycie nowotworu, co w wielu przypadkach może uratować życie. Informacje na temat czynników ryzyka i objawów raka szyjki macicy są dostępne na stronie pacjent.gov.pl.

reklama

Akcja podkreśla wartość profilaktycznych badań ginekologicznych, które są kluczem do wcześniejszej diagnostyki oraz lepszego rokowania dla kobiet dotkniętych nowotworem.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane