11 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Nowoczesny ambulans neonatologiczny trafił do Olsztyna

OlsztynNowoczesny ambulans neonatologiczny trafił do Olsztyna

Uroczyste przekazanie nowoczesnego ambulansu neonatologicznego nastąpiło 10 stycznia w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Marszałek województwa Marcin Kuchciński wręczył kluczyki do pojazdu przeznaczonego do transportu wcześniaków, noworodków i niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia w przypadkach wymagających interwencji medycznej.

reklama

Zakup ambulansu wyposażonego w specjalistyczny sprzęt medyczny możliwy był dzięki znacznemu wsparciu samorządu województwa, który przeznaczył na ten cel 1,5 miliona złotych. Pozostałą część kwoty dofinansowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Łączny koszt pojazdu przekroczył 1,6 miliona złotych.

Karetka typu „N” pozwala na szybki i bezpieczny transport małych pacjentów między jednostkami medycznymi. Istotnymi elementami wyposażenia są m.in. inkubator, kardiomonitor, defibrylator oraz respirator. Zaspokaja to potrzeby medyczne nawet w najbardziej krytycznych sytuacjach transportu noworodków. Dodatkowo pojazd został zaprojektowany tak, aby zapewnić komfort maluszka oraz pracy personelu medycznego w czasie transportu.

reklama

Marszałek Marcina Kuchciński podkreślił wyjątkowe znaczenie ambulansu dla systemu opieki zdrowotnej. Wyraził nadzieję na rzadkie wzywanie pojazdu, ale też na to, że w razie potrzeby, będzie on służył zarówno dzieciom, jak i personelowi.

W regionie warmińsko-mazurskim funkcjonują 2 zespoły transportu neonatologicznego – w Olsztynie oraz w Elblągu. Ambulansy są gotowe na wyjazdy zarówno na terenie województwa, jak i poza jego granicami, co gwarantuje wsparcie w każdym momencie.

Samorząd województwa nie ogranicza się jedynie do inwestycji w mobilne jednostki medycznego wsparcia. W ostatnim czasie niemal 1 milion złotych przeznaczył na przebudowę części budynku magazynowo-warsztatowego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, w którym to powstał nowoczesny magazyn leków.

reklama

Przekazaniu ambulansu towarzyszyła konferencja prasowa, podczas której zainteresowanym przedstawiono możliwości techniczne pojazdu i korzyści wynikające z jego użytkowania. Pokazano również wyposażenie ambulansu oraz zaprezentowano zespół medyczny, który na co dzień będzie korzystał z karetki w swojej pracy.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia