7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Olsztyńskie żłobki i przedszkola pustoszeją, szpital dziecięcy przepełniony

OlsztynOlsztyńskie żłobki i przedszkola pustoszeją, szpital dziecięcy przepełniony

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zaobserwowano znaczący wzrost liczby dzieci zakażonych wirusem RSV (Respiratory Syncytial Virus). Szczególnie narażone są na niego najmłodsze dzieci, jak podaje dyrektor placówki, Krystyna Piskorz-Ogórek.

reklama

Z informacji przekazanych przez Piskorz-Ogórek wynika, że szpital dziecięcy w Olsztynie zmaga się z dużą liczbą przypadków infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci. Rzecznik prasowy szpitala, Agnieszka Deoniziak, dodała, że szczególnie dużo hospitalizacji dotyczy dzieci do roku życia.

W szpitalu notuje się wiele zakażeń wirusem RSV, z czego najbardziej niepokojący jest przypadek noworodka w stanie zagrożenia życia, przebywającego na OIOM-ie. Deoniziak zaznacza, że przebieg choroby jest bardzo różny – od gwałtownych przypadków do tych o łagodniejszym przebiegu. Nie tylko szpital boryka się z tym problemem. Żłobki i przedszkola w regionie również odnotowują zmniejszoną liczbę dzieci, w niektórych grupach brakuje nawet połowy z nich. Wirus RSV przenosi się drogą kropelkową, co powoduje łatwe rozprzestrzenianie się infekcji wśród dzieci. Wicedyrektor warmińsko-mazurskiego Sanepidu, Agnieszka Wabik zaleca, aby nie wysyłać chorych dzieci do placówek edukacyjnych.

reklama

Wabik zwraca także uwagę na wzrost zakażeń COVID-19 wśród dorosłych. Dane z grudnia wskazują na ponad pięciokrotny wzrost liczby zakażeń w porównaniu do grudnia 2022 roku.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia