21 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024
reklama

Rewolucja w leczeniu: pierwsze operacje z użyciem robota da Vinci w Olsztynie

OlsztynRewolucja w leczeniu: pierwsze operacje z użyciem robota da Vinci w Olsztynie

Olsztyn podąża za trendami w dziedzinie nowoczesnej medycyny – miejska placówka szpitalna wzbogaciła się o możliwości chirurgii robotycznej dla pacjentów onkologicznych. Na początku grudnia chirurdzy Miejskiego Szpitala Zespolonego przeprowadzili pionierskie operacje z użyciem zaawansowanego robota da Vinci, otwierając nowy rozdział w historii lokalnej opieki zdrowotnej.

reklama

Jak wskazują specjaliści, chirurgia robotyczna jest nie tylko przyszłością medycyny, ale już teraz niesie ze sobą liczne korzyści dla osób leczonych, minimalizuje ryzyko błędu podczas operacji i przyspiesza proces rekonwalescencji.

Dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego Rafał Laszczak ujawnił, że „przygotowując się do wdrożenia programu chirurgii robotycznej analizowaliśmy dwa modele”. Ostatecznie wybrano model partnerski opierający się na współpracy z inną placówką, co znacząco pozwala zaoszczędzić środki finansowe związane z zakupem i eksploatacją sprzętu oraz wynagrodzeniem wyspecializowanego personelu.

reklama

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wyraził zadowolenie z zaangażowania lekarzy i racjonalnego podejścia kierownictwa szpitala.

Przeprowadzone operacje, które zostały wykonane na mężczyznach w wieku 64 i 68 lat, potwierdziły skuteczność i bezpieczeństwo metody – obaj pacjenci mogli wrócić do domów już po trzech dniach od zabiegu.

Dr Zbigniew Purpurowicz, koordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, podkreślił zalety technologii. W jego ocenie robot da Vinci jest nieocenionym narzędziem w rękach chirurgów, które nie tylko zwiększa precyzję ich działań, ale również wydatnie przyczynia się do szybkiej rekonwalescencji pacjentów.

reklama

Olsztyn jest pierwszym miastem w województwie, które oferuje robotyczną chirurgię onkologiczną dla pacjentów ginekologicznych oraz urologicznych. Już w styczniu 2024 roku nastąpi otwarcie Olsztyńskiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane