13 C
Olsztyn
poniedziałek, 6 maja, 2024
reklama

Koniec budowy nowej elektrociepłowni? Śmieci z województwa będą spalane w Olsztynie

OlsztynKoniec budowy nowej elektrociepłowni? Śmieci z województwa będą spalane w Olsztynie

Już niebawem nowa elektrociepłownia będzie gotowa do działania. Właśnie trwają odbiory techniczne.

reklama

55 lat współpracy

Nadchodzi koniec budowy jednej z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców Olsztyna inwestycji – nowej elektrociepłowni.

O potrzebie jej stworzenia słychać było od kilku lat. Dotychczas dostarczająca ciepło dla miasta kotłownia w fabryce Michelin przestała to robić od 30 kwietnia bieżącego roku. Firma miała około połowy udziałów w rynku i współpracowała z olsztyńskim ratuszem przez ponad pół wieku: 55 lat. Teraz jednak zdecydowała się na rezygnację z węgla i postanowiła zmodernizować swoją fabrykę.

reklama

Nowa elektrociepłownia była niezbędna

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej postawiło na długotrwałe partnerstwo publiczno-prywatne. Szukało prywatnej firmy, która we współpracy z miastem wybuduje nową elektrociepłownię i będzie ją potem eksploatować przez 25 lat, przy czym to miasto będzie posiadało większość udziałów w tej spółce.

– Nowa elektrociepłownia jest kluczowa dla potrzeb miasta. Pozwoli zapewnić nie tylko ciepło dla mieszkań w połowie miasta, ale także rozwiąże problem śmieciowy. Energia cieplna w nowym zakładzie będzie bowiem pochodziła z paliwa, które już w Olsztynie powstaje z odpowiednio przygotowanych odpadów komunalnych – powiedział „Gazecie Wyborczej” prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Mieszkańcy zapłacą mniej za odpady

Obecnie, aby zutylizować pochodzące ze śmieci paliwo, miasto musi je sprzedawać. Nowa elektrociepłownia pozwoli na to, aby je wykorzystywać do produkcji prądu i ciepła.

reklama

– Uruchomienie elektrociepłowni doprowadzi do obniżki stawek obecnie obowiązujących za gospodarowanie odpadami. Jestem przekonany, że w sposób znaczący – podkreślił prezydent Piotr Grzymowicz.

Trwają odbiory techniczne

Inwestycja zbliża się do końca wielkimi krokami.

– Obecnie trwają już odbiory techniczne. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie rozruchów wszystkich zamontowanych urządzeń i sprawdzenie ich działania. To powinno nastąpić w pierwszych dniach grudnia – zapowiedział prezydent Grzymowicz.

Łączny koszt inwestycji wynosi około 2,8 miliarda złotych.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Janina
4 grudnia 2023 13:41

Może ze dwa lata będzie o kilka groszy mniej ale możliwe że od 2030r. Komisja Europejska zadecyduje w sprawie włączenia spalarni komunalnych do systemu ETS. Miałoby to nastąpić od 2028 r., z możliwością rezygnacji najpóźniej do 2030 r. Olsztyńska spalarnia ma spalać około 100 tysięcy ton rocznie więc może zostać włączona do ETS. Jest też kwestia opodatkowania 8% VATem produkcji energii uzyskanej ze spalania odpadów. Jeżeli ktoś liczy, że energia uzyskana ze spalania odpadów będzie tania to może się przeliczyć.

Anonymus 76
3 grudnia 2023 17:25

Zapłacą mieszkańcy mniej ale ile 50 groszy od mieszkańca .Czy inwestycja jest wykonana w terminie ???Czy jak zawsze po terminach.

Polecane
Ogłoszenia