Olsztyńska fabryka Michelin, po ponad półwieczu, przestaje dostarczać energię cieplną do miasta. Dyrektor Generalny Michelin Polska zapowiedział, że w ramach przemiany energetycznej, fabryka do końca 2024 r. zaniecha korzystania z węgla.
Zmiana źródła energii po 55 latach
Urząd miasta w Olsztynie poinformował w czwartek, że 30 kwietnia zakończy się współpraca Michelin Polska z Miastem Olsztyn oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (MPEC), rozpoczęta w 1968 roku. W ramach tej współpracy, Michelin dostarczał energię cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej. Z ciepła produkowanego przez fabrykę korzystało ponad połowa odbiorców MPEC.
Modernizacja i odpowiedzialność za środowisko
Michelin już w 2015 r. zapowiadał, że przeprowadzi modernizacje i zaniecha dostarczania miastu energii cieplnej. “Zaplanowaliśmy zaprzestanie używania węgla do 31 grudnia 2024 roku. W tym celu zainstalowaliśmy w olsztyńskiej fabryce dwa nowe kotły gazowe” – wskazał prezes Michelin Polska Sp.z.o.o. Juan Antonio Alvarez-Ossorio. Alvarez-Ossorio podkreślił, że wpływ przemysłu na środowisko jest bardzo ważny. “Odpowiedzialność zobowiązuje nas do przyczyniania się do ochrony naszej planety ponad wszelkimi względami ekonomicznymi” – dodał.
Nowe źródło energii dla Olsztyna
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że po zakończeniu współpracy z Michelin Polska ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej będzie dostarczać budowana Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), której uruchomienie planowane jest w ostatnim kwartale 2023 roku.
Podkreślenie współpracy
Zarówno prezydent Grzymowicz, jak i prezes MPEC w Olsztynie Konrad Nowak podkreślili, że współpraca z Michelinem przez lata była partnerska. “Dobitnym wyrazem woli współpracy ze strony Michelin było wielokrotne przychylanie się do wniosków miasta o przedłużenie współpracy z MPEC” – przyznał Nowak.
Rola Michelin w gospodarce Olsztyna
Michelin jest od wielu lat największym prac odawcą w Olsztynie. Fabryka produkuje opony do aut osobowych, ciężarowych, dostawczych i maszyn rolniczych, a także formy, kordy i mieszanki gumowe.
Wpływ na lokalną gospodarkę
Fabryka Michelin w Olsztynie, zajmująca powierzchnię 177 hektarów, jest nie tylko miejscem produkcji, ale również istotnym elementem lokalnej gospodarki. W ostatnich latach zbudowano tam nowoczesne hale magazynowe.
Michelin współpracuje z kilkuset podwykonawcami, z czego znaczna część to firmy z Warmii i Mazur. Tym samym, wpływa znacząco na rozwój regionu.
Przyszłość po Michelin
Zakończenie dostaw ciepła przez Michelin to koniec pewnej ery, ale zarazem początek nowego rozdziału dla Olsztyna. Miasto stawia na ekologiczne rozwiązania, a budowana Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Takie decyzje jak ta fabryki Michelin są ważne dla przyszłości naszej planety i pokazują, że odpowiedzialność środowiskowa jest nie tylko koniecznością, ale również możliwością dla przemysłu i gospodarki.
źródło: PAP
Myślałem , że wcześniej to robił stomil.??