7 C
Olsztyn
środa, 28 lutego, 2024
reklama

„Opętani” Witolda Gombrowicza po raz kolejny zawitają do Teatru Jaracza w Olsztynie

Wiadomości„Opętani” Witolda Gombrowicza po raz kolejny zawitają do Teatru Jaracza w Olsztynie

Spektakl „Opętani” oparty na wczesnej powieści Witolda Gombrowicza wraca na deski Teatru Jaracza w Olsztynie. Przedstawienie, które w ironiczny sposób łączy elementy horroru z tradycyjnym kryminałem, już wcześniej cieszyło się popularnością wśród olsztyńskiej publiczności.

reklama

Powieść „Opętani” została napisana przez Gombrowicza pod pseudonimem Z. Niewieski i drukowana była w gazetach w odcinkach jako powieść sensacyjna. Przesiąknięta intrygą była tworzona w taki sposób, aby czytelnicy z niecierpliwością oczekiwali na kolejne jej fragmenty. Choć autor półżartem twierdził, że „Opętanych” pisze dla kucharek, proces twórczy dostarczył mu dużo zabawy – emocje te udaje się także przenieść na widzów spektaklu.

Przedstawienie wyreżyserował Igor Gorzkowski, którego adaptacje „Lotu nad kukułczym gniazdem”, „Zabicia ciotki” Andrzeja Bursy oraz prozy Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” cieszyły się uznaniem olsztyńskiej publiczności. Tym razem reżyser oddał na scenie atmosferę absurdalnego humoru z elementami nadprzyrodzonymi, które pełnią istotną rolę w całej akcji.

reklama

Fabuła „Opętanych” przenosi nas do życia zubożałego ziemiaństwa, które zostaje zmuszone do otwarcia pensjonatu. Wśród głównych bohaterów jest panna Maja Ochołowska zaręczona z Cholawickim, której  osobliwe podobieństwo do trenera tenisowego Leszczuka staje się jednym z wątków sztuki. Z tej mieszanki charakterów i sytuacji rodzą się komiczne komplikacje.

Aktorzy Teatru Jaracza, w tym Małgorzata Rydzyńska, Ewa Pałuska-Szozda, Wojciech Rydzio, Radosław Hebal, zachęcają widzów do wejścia w świat wyobraźni Gombrowicza i potraktowania przedstawienia jako odskoczni od codzienności.

Spektakl spotkał się z dużym entuzjazmem na Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu. A teraz, na życzenie publiczności, wraca on do repertuaru Teatru Jaracza. Pierwsze przedstawienie zaplanowane zostało na 5 stycznia 2024 r. Kolejnych 6 spektakli zostanie wystawionych w pierwszej połowie stycznia przyszłego roku.

reklama

Więcej informacji o spektaklu oraz dokładne terminy można znaleźć na stronie internetowej teatru.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia