26 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Trwają testy nowej linii tramwajowej w Olsztynie!

OlsztynTrwają testy nowej linii tramwajowej w Olsztynie!

W dniu dzisiejszym, 20 listopada 2023 roku, Olsztyn stał się świadkiem ważnego wydarzenia w rozwoju miejskiej komunikacji – pierwszych testów nowej linii tramwajowej. Torowiska zostały wypróbowane przez tramwaje, które rozpoczęły swoją podróż od pętli Pieczewo, znacząco poszerzając zakres miejskiego transportu publicznego.

reklama

Pierwotnie planowano, że pierwsze testy nowej linii tramwajowej z użyciem tramwajów rozpoczną się w październiku 2023 roku. Jednakże, w projekcie wystąpiły pewne opóźnienia, choć nie są one znaczące​​.

Trwają testy nowej linii tramwajowej w Olsztynie! tramwaje Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

Olsztyński ratusz zapewnia, że nową linią tramwajową będzie można podróżować od 1 stycznia, jednak nie podano dokładnego terminu zakończenia budowy​​. Dodatkowo, w związku z rozbudową sieci tramwajowej, powstała nowa część zajezdni, gdzie będą stacjonować kolejne zakupione przez Olsztyn pojazdy. Wykonawca prac finiszowych już rozpoczął testy nowo wybudowanej infrastruktury​​.

reklama

Mimo pewnych opóźnień, prace nad nową linią tramwajową w Olsztynie posuwają się naprzód, a mieszkańcy mogą spodziewać się rozpoczęcia jej użytkowania na początku 2024 roku.

Rozbudowa sieci tramwajowej w Olsztynie

Równolegle do rozbudowy sieci tramwajowej, której nowa część ma około 6 km długości i prowadzi z centrum do osiedla Jaroty, powstała nowa część zajezdni. Ta nowa infrastruktura będzie służyć jako miejsce postojowe dla kolejnych pojazdów zakupionych przez miasto. Prace nad zajezdnią, realizowane przez Budimex w konsorcjum z KZN Rail, zbliżają się do końca, co umożliwiło rozpoczęcie testów infrastruktury.

reklama
Trwają testy nowej linii tramwajowej w Olsztynie! tramwaje Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

Wypowiedź prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza, podkreśla znaczenie tego momentu: „Budowa toczy się bez problemów i dzisiaj na jej teren wjechał na jazdy testowe pierwszy tramwaj. Obiekt prezentuje się okazale i jestem przekonany, że testy wypadną pozytywnie. Tramwajowe otwarcie zbliża się wielkimi krokami”.

Nowe możliwości zajezdni tramwajowej

Nowa część zajezdni, będąca lustrzanym odbiciem dotychczasowego obiektu przy ul. Kołobrzeskiej, zawiera hale postojową z pięcioma torami oraz halę serwisową z trzema torami. Dodatkowo, powstały tory techniczne wokół obiektu, łączące się z istniejącą siecią. Ta część zajezdni może pomieścić minimum 16 tramwajów o długości 32,5 m każdy. Warto zauważyć, że obecnie Olsztyn dysponuje 27 tramwajami – modelami Tramino i Panoram, które nie mieszczą się w dotychczasowej hali. Nowa hala tramwajowa ma powierzchnię 8100 m kw., a jej kubatura wynosi 83 700 m sześciennych. Całkowity koszt inwestycji to 90,5 mln zł, z czego część środków pochodzi z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Trwają testy nowej linii tramwajowej w Olsztynie! tramwaje Olsztyn, Wiadomości, zShowcase
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Nowy pinokio
20 listopada 2023 15:55

„Budowa toczy sie bez problemów”. Aha czyli termin oddania inwestycji 16.10.2023 będzie dotrzymany?

waldemar
25 listopada 2023 17:45

mysle ze tramwaj jest olsztynowi bardzo potrzebny

Polecane