Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
7 C
Olsztyn
środa, 19 lutego, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Pierwsza Panorama już w Olsztynie

reklama

Nowy tramwaj stoi – jeszcze na lawecie – na torowisku przy ul. Towarowej. Podróżował z tureckiej Bursy przez ostatnie dwa tygodnie. Dotarł do naszego miasta ok. 1 w nocy ze środy na czwartek (12/13 lutego).

Transport tramwaju z kraju nad Bosforem to ogromne, logistyczne wyzwanie. Aby dotrzeć do stolicy Warmii i Mazur, tramwaj podróżował m.in. przez Włochy, Austrię i Niemcy. Taki wybór trasy był konieczny ze względu na rozmiary ładunku, jaki znajdował się na specjalistycznej lawecie.

Między innymi z tego względu czas dostawy pojazdu to aż dwa tygodnie. Nie dość, że trzeba wybrać taką trasę, by przetransportować tramwaj bez problemu, to na dodatek można go wieźć jedynie w nocy.

reklama

– Czekaliśmy na ten moment od podpisania umowy w lipcu 2018 roku – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Nowe pojazdy są niezbędne, aby obsługiwać już istniejący system tramwajowy, ale tez ten, który dopiero będzie budowany. Przypominam, że w przetragu ogłoszonym przez nas wzięła udział tylko turecka firma Durmazlar, spełniła wszystkie warunki, wygrała i przygotowuje kolejne pojazdy.

Łącznie z Bursy do Olsztyna trafi 12 tramwajów, a w miarę zapotrzebowania i możliwości finansowych miasta może być ich jeszcze drugie tyle. Pojazdy Panorama kursują po torowiskach m.in. Samsunu, Kocaeli. Turecka firma olsztyńskim kontraktem debiutuje jednak na europejskim rynku.

– Tramwaj, który właśnie do nas przyjechał będzie musiał przejść proces homologacji – informuje rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie, Czarek Stankiewicz. – Sprawdzany będziesz szereg parametrów, zarówno na terenei naszej zajezdni, ale Panoramę będzie można też zobaczyć na torowiskach w różnych częściach miasta. Jeździć będzie jednak w nocy, poza godzinami regularnego kursowania.

Homologacja powinna zacząć się w poniedziałek (17 lutego) i potrwać około dwóch-trzech tygodni. Cały proces nadzorować będzie specjalistyczna firma z Warszawy, jednak pojazdy będą prowadzić motorniczowie z Olsztyna. Zadanie mogło zostać zrealizowane w Turcji. Jednak przeprowadzenie do w naszym mieście daje od razu szansę na zapoznanie się przez pracowników MPK z nowym pojazdem. Koszt homologacji pokrywa firma Durmazlar.

Tramwaje produkowane dla Olsztyna są niskopodłogowe, dwukierunkowe, z zachowaniem wszelkich udogodnień, do których już przyzwyczaili się pasażerowie ze stolicy regionu. Są dłuższe od Solarisów Tramino i mają 32,5 metra długości, tak jak obecne 2,5 metra szerokości oraz pomieszczą min. 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących (+4 składane). Drzwi za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary – dwuskrzydłowe, jak w obecnie użytkowanych przez nas pojazdach.

Ostatnie dwa tramwaje z tego zamówienia powinny dotrzeć do Olsztyna we wrześniu.

reklama

luty, 2020

21LUT(LUT 21)21:00★ Super Friday ★ Disco Marek aka Kruszwil & Dj Yourant ★ 16+FACE Club ( Olsztyn )

Co? Gdzie? Kiedy? w Olsztynie. Zobacz nasz kalendarz wydarzeń TUTAJ
ŹródłoUM Olsztyn
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Najładniejsze paznokcie w Olsztynie? Tylko w Centrum Kosmetologiczno-Szkoleniowym Marta Hura

Piękne i zadbane paznokcie to wizytówka zarówno każdej kobiety, jak i każdego mężczyzny. Dlatego nie ma co zwlekać, tylko powierzyć się w ręce profesjonalistów...

Konkurs

X