fbpx
-4 C
Olsztyn
piątek, 1 grudnia, 2023
reklama
reklama

Rewolucja w zajezdni przy ul. Kołobrzeskiej. Zaglądamy na plac budowy

OlsztynRewolucja w zajezdni przy ul. Kołobrzeskiej. Zaglądamy na plac budowy

Zajezdnia MPK przy ul. Kołobrzeskiej w Olsztynie, na której do niedawna znajdowały się tramwaje i autobusy przechodzi gruntowną przebudowę. Głównym celem jest przystosowanie jej do rosnącej floty tramwajowej miasta. Autobusy znikają z terenu zajezdni, ustępując miejsca coraz liczniejszym tramwajom. Jakie zmiany nastąpiły na placu budowy?

reklama

Rozrost sieci tramwajowej i nowa zajezdnia

Aktualnie olsztyńska sieć tramwajową obsługuje 27 składów. Są to 15 pojazdów marki Solaris Tramino, które zakupiono w trakcie realizacji pierwszego etapu budowy trakcji, oraz 12 modeli Panorama, dostarczonych przez tureckiego producenta Durmazlar.

Zajezdnia przy ul. Kołobrzeskiej, dotychczas wykorzystywana zarówno przez tramwaje, jak i autobusy, przechodzi transformację. Wcześniej pojazdy, które nie znajdowały schronienia pod dachem, były narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. To z kolei przyspieszało ich zużycie i generowało potrzebę częstszych napraw. Po przebudowie cały teren zajezdni będzie przeznaczony wyłącznie dla tramwajów.

reklama
Zmiana tras autobusów po uruchomieniu nowej linii tramwajowej?

Nowoczesne rozwiązania w dwóch etapach

Nowa zajezdnia będzie lustrzanym odbiciem obecnej struktury. Zakłada się utworzenie nowych pomieszczeń, w tym hali postojowej z pięcioma torami i hali serwisowej z trzema torami. Wokół nich poprowadzone zostaną tory techniczne, które będą połączone z istniejącą siecią zajezdni. Nowe obiekty pomieszczą co najmniej 16 tramwajów o długości 32,5 metra.

Inwestycja podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę, przeprowadzenie robót rozbiórkowych, wykonanie układu torowego i drogowego na terenie zajezdni, wraz z przebudową infrastruktury podziemnej, oraz realizację budynku hali postojowej i serwisowej. Drugi etap to wykończenie i wyposażenie hali serwisowej oraz uruchomienie systemu sterowania ruchem na terenie zajezdni tramwajowej.

reklama
Nowa linia tramwajowa w Olsztynie - koniec testów z niespodziankami

Stan prac

Szkielet konstrukcyjny nowego budynku zajezdni jest już gotowy. Wszystkie prace ziemne i fundamentowe zostały zakończone. W budynku, oprócz hali postojowej dla wielu tramwajów i hali serwisowej, powstanie również dwupoziomowa część mieszcząca rozbudowane zaplecze socjalne.

Projekt realizowany jest w ramach projektu “Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie — trakcja szynowa”, z finansowym wsparciem Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Wykonawcą budowy jest Budimex w konsorcjum z KZN Rail. Całość projektu została wyceniona na 90,5 mln zł.

źródło: Gazeta Olsztyńska

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
jasiek
22 września 2023 14:10

ta zajezdnia jest olsztynowi bardzo potrzebna poniewaz czesc skladow stala nie oszukojmy sie pod chmurka

Polecane
Ogłoszenia

Budowa linii tramwajowej powinna się już zakończyć

Nowa linia tramwajowa w Olsztynie - koniec testów z niespodziankami