Zajezdnia MPK przy ul. Kołobrzeskiej w Olsztynie, na której do niedawna znajdowały się tramwaje i autobusy przechodzi gruntowną przebudowę. Głównym celem jest przystosowanie jej do rosnącej floty tramwajowej miasta. Autobusy znikają z terenu zajezdni, ustępując miejsca coraz liczniejszym tramwajom. Jakie zmiany nastąpiły na placu budowy?
Rozrost sieci tramwajowej i nowa zajezdnia
Aktualnie olsztyńska sieć tramwajową obsługuje 27 składów. Są to 15 pojazdów marki Solaris Tramino, które zakupiono w trakcie realizacji pierwszego etapu budowy trakcji, oraz 12 modeli Panorama, dostarczonych przez tureckiego producenta Durmazlar.
Zajezdnia przy ul. Kołobrzeskiej, dotychczas wykorzystywana zarówno przez tramwaje, jak i autobusy, przechodzi transformację. Wcześniej pojazdy, które nie znajdowały schronienia pod dachem, były narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. To z kolei przyspieszało ich zużycie i generowało potrzebę częstszych napraw. Po przebudowie cały teren zajezdni będzie przeznaczony wyłącznie dla tramwajów.
Nowoczesne rozwiązania w dwóch etapach
Nowa zajezdnia będzie lustrzanym odbiciem obecnej struktury. Zakłada się utworzenie nowych pomieszczeń, w tym hali postojowej z pięcioma torami i hali serwisowej z trzema torami. Wokół nich poprowadzone zostaną tory techniczne, które będą połączone z istniejącą siecią zajezdni. Nowe obiekty pomieszczą co najmniej 16 tramwajów o długości 32,5 metra.
Inwestycja podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę, przeprowadzenie robót rozbiórkowych, wykonanie układu torowego i drogowego na terenie zajezdni, wraz z przebudową infrastruktury podziemnej, oraz realizację budynku hali postojowej i serwisowej. Drugi etap to wykończenie i wyposażenie hali serwisowej oraz uruchomienie systemu sterowania ruchem na terenie zajezdni tramwajowej.
Stan prac
Szkielet konstrukcyjny nowego budynku zajezdni jest już gotowy. Wszystkie prace ziemne i fundamentowe zostały zakończone. W budynku, oprócz hali postojowej dla wielu tramwajów i hali serwisowej, powstanie również dwupoziomowa część mieszcząca rozbudowane zaplecze socjalne.
Projekt realizowany jest w ramach projektu “Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie — trakcja szynowa”, z finansowym wsparciem Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.
Wykonawcą budowy jest Budimex w konsorcjum z KZN Rail. Całość projektu została wyceniona na 90,5 mln zł.
źródło: Gazeta Olsztyńska
ta zajezdnia jest olsztynowi bardzo potrzebna poniewaz czesc skladow stala nie oszukojmy sie pod chmurka