19 C
Olsztyn
piątek, 14 czerwca, 2024
reklama

Wzrasta zapotrzebowanie na rodziny zastępcze w Olsztynie

OlsztynWzrasta zapotrzebowanie na rodziny zastępcze w Olsztynie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Olsztynie pilnie potrzebuje rodzin zastępczych. Instytucja ta szuka opiekunów dla dzieci, które ze względu na różne okoliczności nie mogą pozostać w swoich biologicznych rodzinach. Rodzina zastępcza to szansa pomocy dla najmłodszych.

reklama

Obecnie w Olsztynie funkcjonują 154 rodziny zastępcze, z tego 43 są niezawodowe, a 105 jest spokrewnionych. W takich rodzinach swoje schronienie znalazło łącznie 215 dzieci. Zapotrzebowanie jest znacznie większe. Jak informuje dyrektorka olsztyńskiego MOPS-u, Elżbieta Skaskiewicz: „W tym momencie mamy 9 niewykonanych postanowień na umieszczenie 18 dzieci, w tym licznego rodzeństwa”.

Decyzja o stworzeniu rodziny zastępczej nie jest łatwa i wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów. Zgodnie z wytycznymi MOPS-u kandydat na opiekuna musi być zdrowy, mieć właściwe warunki mieszkaniowe oraz przebywać na terenie Polski. Przyszli opiekunowie mają zapewniony kontakt z pedagogiem i psychologiem, a także odwiedziny specjalistów w miejscu zamieszkania. Osoby, które chcą stworzyć taką rodzinę, biorą udział w specjalnym szkoleniu dla kandydatów.

reklama

Za podjęcie się opieki nad dziećmi, rodziny zastępcze mogą liczyć na wsparcie ze strony olsztyńskiego MOPS-u: pomoc koordynatora, psychologiczną, pedagogiczną i prawną, bezpłatne szkolenia, grupy wsparcia, możliwość dofinansowania do wypoczynku dzieci czy remontu mieszkania. Zapewnione jest także finansowe wsparcie na utrzymanie dzieci oraz wynagrodzenie.

Osoby, które są zainteresowane podjęciem się roli rodziny zastępczej, mogą skontaktować się z MOPS-em w Olsztynie pod numerami telefonów 89 522 74 63, 89 534 21 30 lub poprzez adres e-mail: biuro@mopsolsztyn.pl. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej ośrodka oraz na specjalnych ulotkach informacyjnych.

Wzrasta zapotrzebowanie na rodziny zastępcze w Olsztynie rodzina Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane