-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Inflacja a pożyczki – co musisz wiedzieć?

Materiał zewnętrznyInflacja a pożyczki – co musisz wiedzieć?

Temat wysokiej inflacji nie schodzi z pierwszych stron gazet. I właściwie słusznie, bo bez względu na opinie ekonomistów, wysoka inflacja oznacza, że praktycznie każdemu zostaje w kieszeni mniej pieniędzy. Ale czy ma to jakikolwiek związek z cenami kredytów i pożyczek? Owszem, ale niekoniecznie taki, jak myślisz.

Kiedy inflacja wpływa na kredyty?

Wpływ inflacji na pożyczki jest dwojaki. Po pierwsze – tak sam, jak na wypłaty. Każdy pożyczony tysiąc wystarcza na coraz mniej i mniej, więc poczujesz pokusę zaciągania wyższych pożyczek. Jak ostrzegają eksperci kreditus.eu, problemem nie jest w tym przypadku sama inflacja, tylko raczej fakt, że rośnie ona szybciej niż wynagrodzenia, więc przy niektórych pożyczkach będzie to oznaczało potencjalne problemy ze spłatą w przyszłości.

Drugie powiązanie inflacji z pożyczkami jest nieco trudniejsze do wychwycenia w przypadku chwilówek, ponieważ chodzi o ryzyko procentowe. Obecnie w Polsce stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, co oznacza także obniżone oprocentowanie kredytów. Ale ta sytuacja nie utrzyma się długo, ponieważ NBP, dążąc do utrzymania inflacji w celu, podniesie stopy procentowe. Kredyty wtedy podrożeją.

Szukanie tanich kredytów w dobie wysokiej inflacji

Pożyczki, które możesz dziś porównać na przykład na finance43.com są relatywnie tanie. Z drugiej strony, rozpiętość cenowa jest nadal znaczna. Prawie wszyscy pożyczkodawcy zostali niskimi stopami procentowymi zmuszeni do obniżenia swoich kosztów, ale warto pamiętać, że im krótszy okres kredytowania, tym większą rolę odgrywają w wycenie koszty pozaodsetkowe, które są niepowiązane ze stopami procentowymi.

Przy wysokiej inflacji bardzo ważne jest szukanie tanich pożyczek w rankingach, ponieważ pozwala to wychwycić oferty, które najprawdopodobniej będą szybciej zmieniały się – na lepsze lub gorsze – pod wpływem poszczególnych decyzji banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej. W praktyce oznacza to, że nie wystarczy już patrzeć tylko na sumaryczny koszt, ale trzeba też badać jego składowe i robić to ze zrozumieniem.

Czy to może być najlepszy moment na pożyczkę?

Według różnych opinii podniesienie stóp referencyjnych to kwestia maksymalnie kilku miesięcy. To oznacza, że kredyty ze zmiennym oprocentowaniem w tym momencie podrożeją, natomiast jeśli w tej chwili weźmiesz pożyczkę z oprocentowaniem stałym, to jej koszt nie zmieni się (lub zmieni tylko w ograniczonym zakresie). Można więc powiedzieć, że to dobry czas na szukanie tanich pożyczek (tym bardziej że chwilowo także zainteresowanie nimi jest ograniczone, a to oznacza niższe ceny i więcej promocji).

To mówiąc, przypominamy jednak, że konstrukcja niektórych chwilówek, a tym bardziej pożyczek ratalnych, jest bardzo podobna do kredytów bankowych. Są to produkty czułe i szybko reagujące na zmiany polityki NBP, więc zanim podpiszesz umowę, przeczytaj ją ze zrozumieniem.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane