-1 C
Olsztyn
piątek, 26 kwietnia, 2024
reklama

100 lat porucznika Władysława Kwiatkowskiego ps. ‘Szczapa’ – bohatera walk o niepodległość

Szczytno100 lat porucznika Władysława Kwiatkowskiego ps. 'Szczapa' – bohatera walk o niepodległość

W poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r., w miejscowości Kamionek pod Szczytnem, w obecności najbliższej rodziny, żołnierzy oraz władz lokalnych, swoje setne urodziny obchodził por. Władysław Kwiatkowski ps. „Szczapa”, kombatant Armii Krajowej.

reklama

Wczesne lata i służba w AK

Porucznik Władysław Kwiatkowski ps. „Szczapa” urodził się 3 kwietnia 1923 roku w Łęgu Przedmiejskim koło Ostrołęki.

Gdy wybuchła wojna, Władysław Kwiatkowski miał zaledwie 16 lat. Do wojska trafił dzięki swojemu starszemu o 12 lat bratu, Antkowi. Jako młody chłopak był kurierem, rozwoził meldunki, wiadomości, listy i pomagał przerzucać partyzantów przez rzekę Narew, gdzie walczył 5 Pułk Ułanów Zasławskich. W Armii Krajowej pełnił służbę w okręgu Białystok, obwód Ostrołęka, rejon Myszyniec. Miłość do Ojczyzny oraz pragnienie wolności były dla niego silniejsze od strachu.

reklama

Bohater walk o niepodległość

Armia Krajowa była jedną z najsilniej i najlepiej zorganizowanych formacji podziemnych. Stała się uosobieniem patriotyzmu oraz walki o wolną i niepodległą Ojczyznę. Tworzona była w większości przez żołnierzy-ochotników, którzy za swoją Ojczyznę byli w stanie oddać życie. Jednym z nich był por. Władysław Kwiatkowski ps. „Szczapa”. Dziś jest żywą legendą łączącą przeszłość z teraźniejszością, inspiracją do działania i wzorem do naśladowania.

Nadzieja dla terytorialsów z Warmii i Mazur

Jubilat do dziś uczestniczy w wydarzeniach patriotycznych organizowanych w regionie. Dla terytorialsów z Warmii i Mazur, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej i znają przeznaczenie formacji, jest żywą legendą. Jego wnuk kontynuuje tradycje dziadka i służy w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Życie porucznika Władysława Kwiatkowskiego to historia niezwykłej służby dla Ojczyzny i społeczeństwa. W dzisiejszych czasach, kiedy tak ważne są wartości patriotyczne i poświęcenie dla innych, warto poznać historię człowieka, który swoją postawą stanowi dla nas wszystkich wzór do naśladowania.

reklama

Dalsze życie

Po wojnie wraz z rodziną przeniósł się do Szczytna, gdzie mieszkał od 1947 roku. Tam podjął pracę stolarza, którą wykonywał z pasją i zaangażowaniem. W 1959 roku uzyskał dyplom mistrzowski, co świadczyło o jego niezwykłych umiejętnościach w tej dziedzinie.

Aktywność społeczna i zawodowa

W późniejszych latach Władysław Kwiatkowski angażował się w organizowane na terenie powiatu szczycieńskiego uroczystości patriotyczne, w których brał czynny udział jako sztandarowy Koła Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Szczytnie. Był również członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W 2000 roku Prezydent RP awansował go na stopień podporucznika za walkę o niepodległość i aktywność zawodową oraz społeczną. W uznaniu jego zasług otrzymał Krzyż Armii Krajowej, Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i Srebrny Krzyż Zasługi.

Porucznik Władysław Kwiatkowski kontynuuje tradycje służby dla Ojczyzny, a jego postawa stanowi dla nas wszystkich przykład godny naśladowania.

źródło: WMBOT

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Agnieszka
5 kwietnia 2023 16:21

Przesyłam wyrazy ogromnego szacunku Panie Władysławie i życzenia jak najlepszego zdrowia

Polecane
Ogłoszenia