6.7 C
Olsztyn
niedziela, 16 marca, 2025
reklama

Osady z twardej wody – jak rozwiązać ten problem w bloku wielorodzinnym?

Materiał zewnętrznyOsady z twardej wody - jak rozwiązać ten problem w bloku wielorodzinnym?

Zmiękczacze wody są skutecznym oraz bardzo popularnym rozwiązaniem problemów związanych z twardą wodą wśród mieszkańców domków jednorodzinnych.

Czy w przypadku bloków wielorodzinnych ich mieszkańcy są pozbawieni możliwości  korzystania z wody bez pozostawiania osadów? Jaki jest koszt wykonania i eksploatacji urządzenia zmiękczającego w takich budynkach? Między innymi na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Centralny zmiękczacz wody w bloku

Dlaczego twarda woda w bloku wielorodzinnym to duży problem?

Twarda woda powoduje liczne problemy w budynkach wielorodzinnych, ponieważ już przy stężeniu 150 mg CaCO₃/l (8,4stopni niemieckich) pojawiają się negatywne skutki, które nasilają się wraz ze wzrostem twardości.

Zauważalne w mieszkaniach negatywne oddziaływanie twardej wody to:

  • Wapienne osady, które są trudne do usunięcia z armatury, wanien, zlewów i płytek.
  • Kamień kotłowy osadzający się na grzałkach urządzeń AGD, np. pralek i czajników.
  • Podrażnienie skóry i szorstkość włosów po kąpieli lub myciu.
  • Sztywność ubrań po praniu.
  • Większe zużycie detergentów z powodu słabszego pienienia się środków czyszczących.

Natomiast oddziaływanie na cały budynek objawia się poprzez:

  • Wyższe koszty ogrzewania wody, ponieważ kamień kotłowy obniża efektywność pracy wymiennika ciepła, co przekłada się na konieczność dostarczenia większej ilości energii cieplnej w celu podgrzania wody
  • Słabszy strumień wody w kranach ze względu na wzrost strat ciśnienia, które powstają przez zmniejszenie średnic rur wodociągowych osadem z kamienia.
  • Dodatkowe koszty eksploatacyjne wynikające z przyśpieszonego zużycia lub awarii pomp cyrkulacyjnych c.w.u., wodomierzy, zestawów do podnoszenia ciśnienia w budynku i innych elementów instalacji w wyniku obrastania osadami z kamienia.

W jaki sposób zapewnić zmiękczoną wodę w budynku wielorodzinnym?

Najlepszym sposobem na zwalczenie problemu twardej wody w budynkach wielorodzinnych jest montaż filtrów wody ze jonowymiennym złożem zmiękczającym. Takie filtry wykorzystują proces wymiany jonowej, który jest dobrze poznany, bezpieczny i powszechnie stosowany w uzdatnianiu wody na całym świecie. Zainstalowanie zmiękczacza wody na głównym przyłączu wodociągowym, za głównym licznikiem, chroni całą instalację wodną w budynku (zarówno zimną, ciepłą, jak i cyrkulacyjną) oraz wszystkie urządzenia zamontowane na instalacji i sprzęty AGD w poszczególnych mieszkaniach.

Jaki jest koszt wykonania instalacji zmiękczacza wody na cały blok?

Całkowity koszt instalacji centralnego zmiękczacza wody w bloku składają się zarówno wydatki inwestycyjne, jak i te związane z jego późniejszym użytkowaniem.

Koszty inwestycyjne to:
• Koszt zakupu centralnego zmiękczacza do wody wraz z filtrem przeznaczonym do usuwania z wody zanieczyszczeń mechanicznych, takie jak rdza, piasek, drobinki uszczelnień.
• Koszt przerobienia istniejącej instalacji wodociągowej, aby umożliwić podłączenie zmiękczacza.
• Kosztów wykonania instalacji odprowadzającej wodę z płukania zmiękczacza do kanalizacji budynku

Koszty eksploatacyjne:
• Zużycie wody i tabletek solnych, niezbędnych do regeneracji zmiękczacza.
• Okresowe, zazwyczaj coroczne, przeglądy serwisowe, które obejmują czyszczenie głowicy sterującej zmiękczacza z osadów solnych i kamienia.
• Zużycie energii elektrycznej przez głowicę sterującą zmiękczacza do wody, które jest znikome.

W budynkach wielorodzinnych koszt instalacji centralnego zmiękczacza wody przypadający na jedno mieszkanie maleje wraz ze wzrostem liczby lokali mieszkalnych w danym budynku. Zasada ta dotyczy zarówno kosztów zakupu, jak i bieżącej eksploatacji, więc oba te koszty są jednostkowo niższe w większych budynkach.

Przykładowo, instalacja zmiękczacza w typowym bloku wielorodzinnym to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, a w dużych budynkach (ponad 100 mieszkań) – kilkudziesięciu tysięcy. Cena ta obejmuje już montaż i niezbędne materiały montażowe. Po podzieleniu całkowitego kosztu inwestycji przez liczbę mieszkań jednorazowy wydatek na lokal wynosi od 300 do 600 zł.

Natomiast miesięczne koszty eksploatacji, obejmujące zużycie soli tabletkowanej i wody niezbędnej do regeneracji zmiękczacza wody oraz roczny jego serwis, wynoszą od 3 do 10 zł miesięcznie na mieszkanie.

Jakie wymagania muszą zostać spełnione, aby był możliwy montaż zmiękczacza wody na cały blok?

Instalacja centralnego zmiękczacza w bloku nie wymaga spełnienia wielu warunków. Wystarczy wygospodarować niewielką przestrzeń w pomieszczeniu z dostępem do kanalizacji i prądu jednofazowego. Zazwyczaj zmiękczacz umieszcza się tam, gdzie znajduje się główny wodomierz, ponieważ takie pomieszczenie techniczne spełnia wszystkie wymagania. Dla urządzenia obsługującego około 100 mieszkań potrzebne jest ok. 2-3 metry kwadratowe wolnej powierzchni

Jak najlepiej wykonać montaż zmiękczacza wody na cały blok?

Centralny zmiękczacz wody warto zainstalować z pomocą specjalistów zajmujących się na co dzień uzdatnianiem wody, aby uniknąć problemów z nieprawidłowym doborem urządzenia. Zbyt duży zmiękczacz wody to zbędne koszty na etapie inwestycji i przyszłej eksploatacji, a zbyt małe urządzenie – nieskuteczne zmiękczanie w szczytowych poborach wody i spadek ciśnienia w instalacji wodociągowej.

Doświadczoną firmą w tej dziedzinie jest Inżynieria wody z Olsztyna, która oferuje również serwis zmiękczaczy wody.

Wycenę montażu zmiękczacza wody na cały blok można uzyskać za pośrednictwem zarządcy nieruchomości lub spółdzielni, które mają dane o zużyciu wody potrzebne do doboru urządzenia i sprawnie organizują takie prace.

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane