Oficer dyżurny miejscowej policji otrzymał zawiadomienie o awanturze domowej w jednym z mieszkań Iławy. Mężczyzna, będąc pod wpływem alkoholu, brutalnie potraktował swoją żonę. Najpierw wszczął awanturę i wyzywał kobietę, a następnie uderzył ją łokciem w nos.
Nie było to pierwsze takie zachowanie mężczyzny, ponieważ podczas czynności policyjnych okazało się, że kobieta znosiła przemoc od małżonka od dłuższego czasu. Policjanci natychmiast zareagowali: zatrzymali agresora i umieścili w policyjnej celi. Zastosowano także procedurę Niebieskiej Karty, czyli dokumentu, który może zostać sporządzony, gdy stwierdza się przemoc w rodzinie. Wykorzystują go nie tylko policjanci, ale także kuratorzy, pracownicy socjalni, przedstawiciele oświaty i służby zdrowia, którzy współpracują, realizując zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Przemoc domowa to problem, który wymaga zdecydowanej interwencji i skoordynowanych działań ze strony różnych instytucji. Nowe środki ochrony ofiar przemocy wprowadziły przepisy ustawy z dnia 10 czerwca 2010 r. Na jej mocy, oprócz tymczasowego aresztowania, prokurator ma prawo nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z ofiarą. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje także możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.
Policja będzie czyniła wszystko, aby jak najskuteczniej zapobiegać i przeciwdziałać zjawisku przemocy w rodzinie. Kluczowe są zgłoszenia od ofiar i świadków takich zdarzeń, które umożliwią szybką interwencję i wsparcie dla osób pokrzywdzonych.
źródło: KPP Iława