4 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Straż Graniczna w Grzechotkach rozbiła gang: są olbrzymie straty państwa

BraniewoStraż Graniczna w Grzechotkach rozbiła gang: są olbrzymie straty państwa

Funkcjonariusze ze Straży Granicznej w Grzechotkach pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Katowicach przeprowadzili operację, która doprowadziła do rozbicia grupy przestępczej zajmującej się przemytem krajanki tytoniowej. W wyniku śledztwa przed sądem stanie 27 osób. Wskutek ich działalności straty Skarbu Państwa osiągnęły 539 mln zł.

reklama

Pod koniec lipca tego roku Sąd Okręgowy w Łodzi otrzymał akt oskarżenia wobec 27 mieszkańców różnych województw oraz Danii. Gang specjalizował się w sprowadzaniu tytoniu z Litwy do Polski, stosując przy tym fikcyjne faktury oraz listy przewozowe wystawiane na niemieckie podmioty. Każda osoba w grupie miała określone zadania, od organizacji zakupu tytoniu, przez przewóz, przechowywanie, aż po dystrybucję. Niektórzy pracowali przy wytwarzaniu krajanki. W ciągu 12 godzin trzy osoby były w stanie przetworzyć do 2 ton liści. Za każdy kilogram gotowej krajanki każdy z nich dostawał 50 groszy.

Szczegóły operacji

W trakcie prowadzenia dochodzenia funkcjonariusze ustalili, że głównymi dowodzącymi grupy byli dwaj mężczyźni z Łodzi. Pierwszy z nich, 68-latek, sprowadził z Litwy na podstawie fałszywych faktur ponad 485 ton krajanki, powodując straty na sumę 240 mln zł. To on nadzorował cały proceder. Podczas trwania jego nielegalnych działań dokonał transferów finansowych na łączną sumę blisko 873 tys. euro i 880 tys. zł na konta bankowe firm z Niemiec. Środki te były przekazywane na rachunki firm na Litwie, które zajmowały się handlem suszem tytoniowym. Drugi mężczyzna, w wieku 51 lat, zakupił prawie 570 ton krajanki, co przełożyło się na straty w wysokości 299 mln zł dla budżetu państwa. Przestępca otrzymał na konta firm z Niemiec środki finansowe wynoszące w sumie 667 tys. euro i 237 tys. zł.

reklama

*nagranie wideo

Wyniki śledztwa

Podczas śledztwa Straż Graniczna zabezpieczyła ponad 15 ton tytoniu oraz 2 tony gotowej krajanki o wartości 11,5 mln zł. Skonfiskowano także maszyny do produkcji tytoniu, telefony, nośniki danych oraz dokumenty związane z niemieckimi firmami. Prokurator zastosował blokadę środków pieniężnych na rachunkach głównych oskarżonych na kwotę prawie 125 tys. zł, a także nałożył poręczenia majątkowe na 12 oskarżonych wynoszące w sumie 285 tys. zł.

Konsekwencje dla oskarżonych

Z 27 oskarżonych 17 osób ma już wcześniejsze wyroki za różne przestępstwa. Liderom gangu, którym zarzuca się również “pranie brudnych pieniędzy” grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo 22 członków grupy odpowie za udział w przestępczej organizacji. Mogą oni spędzić do 5 lat w więzieniu. Trzy osoby staną przed sądem za pomocnictwo w przestępstwach karno-skarbowych. Oczekiwane są surowe kary grzywny, pozbawienia wolności lub obie te sankcje jednocześnie.

reklama

źródło: SG

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
11 sierpnia 2023 10:58

2 tony krajanki warte 11,5 mln PLN. Za pocięcie liści tytoniu w krajankę 3 osoby dostawały po 300 PLN „na beret”. Uczciwy podział :-).

Polecane
Ogłoszenia