5 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Mazurskie jeziora ogradzane wbrew prawu

WiadomościMazurskie jeziora ogradzane wbrew prawu

Prawo gwarantuje publiczny dostęp do jezior w Polsce, jednak nieustannie napotyka się na problem nielegalnych ogrodzeń i tworzenia prywatnych plaż. Te działania są sprzeczne z przepisami.

reklama

Nielegalne ogrodzenia często powstają na prywatnych posesjach przybrzeżnych, niekiedy sięgając kilka metrów w głąb wody.

Prawo a praktyka

Właściciele gruntów nadbrzeżnych nie mają prawa ograniczać dostępu do publicznych wód, ponieważ Prawo wodne gwarantuje swobodny dostęp do jezior i rzek należących do Skarbu Państwa lub samorządów terytorialnych. Mimo to, zarówno prywatni właściciele, jak i duże podmioty, często blokują dostęp do wody, nie dopuszczając do zbiorników innych osób.

reklama

Wzrost zainteresowania działkami

Pandemia spowodowała wzrost zainteresowania działkami z dostępem do linii brzegowej. Należy jednak zauważyć, że posiadanie takiej działki nie oznacza zawsze możliwości swobodnego korzystania z wody. Zdecydowana większość jezior i rzek w Polsce jest publiczna i podlega prawu wodnemu, które gwarantuje dostęp do pasma nabrzeżnego o szerokości 1,5 metra od linii brzegowej.

Walka z nielegalnymi ogrodzeniami

Nielegalne ogrodzenia nad brzegami jezior to zjawisko szczególnie powszechne na Mazurach. Każde zgłoszenie w tej sprawie jest dokładnie sprawdzane, a w przypadku potwierdzenia naruszenia prawa, właścicielowi wydawany jest nakaz przywrócenia terenu do stanu pierwotnego. Jeśli nie przestrzega on zaleceń, sprawa kierowana jest na policję.

Propozycje zmian w prawie

Jak podaje portal money.pl, w odpowiedzi na ten problem Organizacja Turystyczna Leszno-Region przygotowuje petycję do Sejmu. Zgłoszenie ma na celu zwrócenie uwagi na nieskuteczność obecnych przepisów i wprowadzenie kar administracyjnych dla osób naruszających prawo

reklama

źródło: RO, money.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

9 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Alana
2 sierpnia 2023 10:33

Nie trzeba daleko szukać, jezioro w Ługwałdzie w samym środku wsi. Bez dostępu do wody w wzdłuż całej lini brzegowej. Może tym warto się zająć…

ads
2 sierpnia 2023 22:00

jezioro Wulpińskie…

Polecane
Ogłoszenia