fbpx
15 C
Olsztyn
wtorek, 26 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Mazurskie jeziora ogradzane wbrew prawu

WiadomościMazurskie jeziora ogradzane wbrew prawu

Prawo gwarantuje publiczny dostęp do jezior w Polsce, jednak nieustannie napotyka się na problem nielegalnych ogrodzeń i tworzenia prywatnych plaż. Te działania są sprzeczne z przepisami.

reklama

Nielegalne ogrodzenia często powstają na prywatnych posesjach przybrzeżnych, niekiedy sięgając kilka metrów w głąb wody.

Prawo a praktyka

Właściciele gruntów nadbrzeżnych nie mają prawa ograniczać dostępu do publicznych wód, ponieważ Prawo wodne gwarantuje swobodny dostęp do jezior i rzek należących do Skarbu Państwa lub samorządów terytorialnych. Mimo to, zarówno prywatni właściciele, jak i duże podmioty, często blokują dostęp do wody, nie dopuszczając do zbiorników innych osób.

reklama

Wzrost zainteresowania działkami

Pandemia spowodowała wzrost zainteresowania działkami z dostępem do linii brzegowej. Należy jednak zauważyć, że posiadanie takiej działki nie oznacza zawsze możliwości swobodnego korzystania z wody. Zdecydowana większość jezior i rzek w Polsce jest publiczna i podlega prawu wodnemu, które gwarantuje dostęp do pasma nabrzeżnego o szerokości 1,5 metra od linii brzegowej.

Oczyszczanie Jeziora Długiego rozpoczęte. Można spodziewać się utrudnień

Walka z nielegalnymi ogrodzeniami

Nielegalne ogrodzenia nad brzegami jezior to zjawisko szczególnie powszechne na Mazurach. Każde zgłoszenie w tej sprawie jest dokładnie sprawdzane, a w przypadku potwierdzenia naruszenia prawa, właścicielowi wydawany jest nakaz przywrócenia terenu do stanu pierwotnego. Jeśli nie przestrzega on zaleceń, sprawa kierowana jest na policję.

reklama

Propozycje zmian w prawie

Jak podaje portal money.pl, w odpowiedzi na ten problem Organizacja Turystyczna Leszno-Region przygotowuje petycję do Sejmu. Zgłoszenie ma na celu zwrócenie uwagi na nieskuteczność obecnych przepisów i wprowadzenie kar administracyjnych dla osób naruszających prawo

źródło: RO, money.pl

reklama
reklama
reklama

9 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Alana
2 sierpnia 2023 10:33

Nie trzeba daleko szukać, jezioro w Ługwałdzie w samym środku wsi. Bez dostępu do wody w wzdłuż całej lini brzegowej. Może tym warto się zająć…

ads
2 sierpnia 2023 22:00

jezioro Wulpińskie…

Polecane
Ogłoszenia

Wodniacy kontrolują wypoczywających: są interwencje wobec pijanych osób

Oczyszczanie Jeziora Długiego rozpoczęte. Można spodziewać się utrudnień