-2 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Przebadano mazurskie jeziora. Wyniki są bardzo niepokojące

WiadomościPrzebadano mazurskie jeziora. Wyniki są bardzo niepokojące

Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku, poinformowała o niepokojącym odkryciu. Z badań przeprowadzonych w 30 jeziorach w rejonie Mazur wynika, że każde z nich zawiera mikroplastik, a jego ilość jest ścisłe powiązana ze stopniem urbanizacji linii brzegowej.

Monitoring jakości wód

Ochrona środowiska naturalnego jest priorytetem, a monitoring jakości wód, prowadzony przez Inspekcję Ochrony Środowiska, jest jednym z najważniejszych narzędzi pozwalających na realizację tego zadania. Polska, mająca w swych granicach kilka krain geograficznych z licznymi jeziorami, wymaga szczególnej uwagi w tym zakresie.

Badania mazurskich wód przeprowadzono podczas studiów doktoranckich magistra Wojciecha Pola, pod kierownictwem dr. hab. Piotra Zielińskiego. Próbki pobrano podczas letniej stagnacji, gdy warstwy wody nie mieszają się ze sobą i występuje tzw. stratyfikacja termiczna. Badania wykonano na wodach z jezior różnej wielkości, o różnym stopniu eutrofizacji i wykorzystania turystycznego.

Znaleziony mikroplastik

Co jest zaskakujące, mikroplastik został odnaleziony we wszystkich badanych jeziorach, nawet tych najbardziej odległych od miejskiej aglomeracji. Badania ujawniły, że stopień zanieczyszczenia jest ściśle powiązany ze stopniem zurbanizowania linii brzegowej, a nie, jak wcześniej przypuszczano, z urbanizacją całej zlewni.

Z badań wynika, że morfometria jezior czy ekologiczne cechy, takie jak stan trofii, nie mają istotnego wpływu na zagęszczenie mikroplastiku. Stopniowej akumulacji mikroplastiku sprzyja jednak sekwencja połączeń hydrologicznych między jeziorami. Mikroplastik swobodnie dryfuje, przenosząc się z jeziora do jeziora, tworząc coraz większe skupiska w następujących po sobie zbiornikach.

Jak rozwiązać problem?

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich wskazuje na konieczność zwiększenia troski i świadomości społecznej o stanie zagrożenia jezior różnego typu zanieczyszczeniami, w szczególności mikroplastikiem. Zdaniem ekspertów, potrzebna jest większa kontrola procesów oczyszczania jezior oraz edukacja społeczeństwa na temat zagrożeń dla ekosystemu.

źródło: WP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jola
28 czerwca 2023 21:53

Nasz UWM jest już o krok dalej, Fundacja pewnie o tym nie wie. http://wg.uwm.edu.pl/sposob-na-walke-z-mikroplastikiem

Polecane