20 C
Olsztyn
niedziela, 8 września, 2024
reklama

Nad jeziorem Długim powstanie Ogród Zabaw

OlsztynNad jeziorem Długim powstanie Ogród Zabaw

21 Konkurs KOŁO dobiegł końca. Spośród setek nadesłanych zgłoszeń jury konkursowe wyłoniło zwycięski projekt na koncepcję Ogrodu Zabaw wraz z toaletą publiczną nad Jeziorem Długim w Olsztynie, wzdłuż istniejącego bulwaru pieszo rowerowego.

reklama

Zadaniem architektów w tegorocznej edycji Konkursu było stworzenie projektu koncepcyjnego ogrodu zabaw nad Jeziorem Długim w Olsztynie, wraz z budynkiem toalety publicznej. Koncepcja na ogród zabaw od 0 do 100 lat miała uwzględniać potrzeby każdego z mieszkańców, z użyciem rozwiązań ekologicznych i w duchu zrównoważonego rozwoju. Z tego względu w konkursie po raz pierwszy mogły wziąć udział interdyscyplinarne zespoły, tworzone również przez architektów krajobrazu.

Nagrodę główną Grand Prix otrzymał projekt „WKoło Wesoło” w składzie: Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki.

reklama

Wygrała prosta i estetyczna forma, z owalną platformą widokową. Twórcy projektu otrzymają dwadzieścia tysięcy złotych nagrody, którą ufundował organizator Konkursu – firma Geberit.

Zdecydowanym atutem wygranej pracy jest optymalne zaprojektowanie obszarów rekreacyjnych z minimalną ingerencją w obecnym terenie oraz odpowiedź na potrzebę mieszkańców. Obiekt toalety publicznej połączono funkcjonalnie ze strefą ogrodu zabaw dla dzieci, tworząc w ten sposób główny element atrakcyjnej przestrzeni publicznej. W pozostałej przestrzeni zaprojektowano strefy tematyczne dostosowane do różnych potrzeb mieszkańców. Architekci zaproponowali użycie materiałów naturalnych, takich jak drewno i liny żeglarskie. Zwrócili też uwagę na założenia ekologiczne projektu. Przewidzieli zbiornik na wodę deszczową, wodę szarą, pomyśleli o energooszczędności i właściwościach termicznych obiektu.

– Konkurs KOŁO to jedna z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw architektonicznych w kraju. Co roku stawiamy sobie i młodym architektom poprzeczkę coraz wyżej, aby prace, które powstają były na najwyższym poziomie i wpływały na podniesienie jakości przestrzeni publicznych w Polsce. Z tego względu w tym roku poprosiliśmy architektów o uwzględnienie rozwiązań ekologicznych i projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju, a ze swojej strony przeprowadziliśmy serię konsultacji z mieszkańcami Olsztyna, aby projekt jak najlepiej odnosił się do ich potrzeb. Wytypowanie projektu do nagrody Grand Prix było w tegorocznym konkursie bardzo trudne – wszystkie projekty reprezentowały nasze założenia, co jest dla nas sygnałem, że uczestnicy świetnie odnaleźli się w tej tematyce – mówi Krzysztof Brzeziński, Dyrektor Marketingu w firmie Geberit.

reklama

Na oficjalnej stronie konkursu można zapoznać się ze wszystkimi nagrodzonymi pracami. https://konkurskolo.pl/historia-konkursu/konkurs-kolo-2019/

W tym całym pozytywnym wydarzeniu, niepokój budzi komentarz biura prasowego Urzędu Miasta. Nie wiadomo czy i kiedy obiekt zostanie zrealizowany, a jeżeli powstanie, to na ile będzie zgodny ze zwycięskim projektem?

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane