20 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Modernizacja stacji Olsztyn Główny: jak zmieni się komfort podróżowania pociągiem?

OlsztynModernizacja stacji Olsztyn Główny: jak zmieni się komfort podróżowania pociągiem?

Stacja Olsztyn Główny przechodzi intensywną przebudowę. Celem jest zwiększenie dostępności usług kolejowych.

reklama

Projekt jest częścią większego planu rządowego modernizacji stacji i przystanków kolejowych na lata 2021-2025, który ma uczynić transport kolejowy bardziej atrakcyjnym i dostępnym dla mieszkańców regionu.

Rozwój stacji Olsztyn Główny — nowa era podróży pociągiem

Przebudowa peronu numer 4 na stacji Olsztyn Główny została ukończona w kwietniu tego roku. Aktualnie prace koncentrują się na peronie numer 3, a jego oddanie do użytku jest planowane na koniec sierpnia tego roku. Inwestycje te wpisują się w ambitny plan modernizacji całej infrastruktury kolejowej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, finansowany ze środków unijnych oraz budżetowych.

reklama

PLK S.A. skutecznie wykorzystuje środki unijne, dzięki czemu stacje i przystanki kolejowe stają się bardziej dostępne dla wszystkich pasażerów. To przekłada się na zwiększenie popularności ekologicznego środka transportu, jakim są pociągi.

Przebudowa stacji pod kątem dostępności i komfortu

Kluczowym elementem modernizacji stacji Olsztyn Główny jest przebudowa przejścia podziemnego, które po zakończeniu prac będzie szersze i wyższe. Dodatkowo, do przejścia prowadzić będą windy i schody ruchome, co znacząco ułatwi korzystanie ze stacji osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

reklama

Zmodernizowany przystanek Łankiejmy

Przystanek kolejowy Łankiejmy, położony na linii kolejowej nr 353 Poznań Wschód – Skandawa, to doskonały przykład skutecznej modernizacji. Dzięki inwestycjom pasażerowie mogą już korzystać z odnowionych, bezpiecznych i wygodnych peronów, na których wymieniono oświetlenie na energooszczędne i zainstalowano gabloty informacyjne z rozkładami jazdy i innymi ważnymi informacjami.

Zmiana w podróżach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego

W ramach programu modernizacyjnego PKP, podróżni mogą już korzystać z nowych przystanków w Nikielkowie i Kolnie, na trasie z Olsztyna do Korsz oraz w Wietrzychowie na trasie z Olsztyna do Działdowa. Ponadto przeprowadzono przebudowę peronu w Pasłęku oraz wydłużono trzy perony w Działdowie, co zdecydowanie zwiększa komfort podróżowania pociągiem.

Głównym celem programu jest zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu, poprzez zwiększenie dostępności do komunikacji kolejowej. Program ma także na celu promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki poprzez tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze kolejowym.

źródło: PKP PLK

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Bodzio
23 lipca 2023 12:52

Wczoraj jechałem pociągiem z dworca Olsztyn Glówny. Plac budowy. Ale wydaje się, że po zakończeniu prac będziemy w zupełnie innej rzeczywistości. Nowoczesne pociągi już mamy, teraz czas na unowocześnienie dworców kolejowych.

Polecane
Ogłoszenia