13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Stacja Olsztyn Główny z dłuższym przejściem podziemnym

OlsztynStacja Olsztyn Główny z dłuższym przejściem podziemnym
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

O 100 metrów dłuższe od obecnego będzie przejście podziemne, które zapewni lepszy dostęp do peronów od strony osiedla Zatorze. Po demontażu torów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły pierwsze roboty przy budowie konstrukcji tunelu. Inwestycja realizowana jest za ok. 400 mln zł ze współudziałem środków unijnych z POPW.

reklama

Podróżni na stacji Olsztyn Główny mogą obserwować z okien pociągów postępy prac. Ruch pociągów jest utrzymany. Na budowie wykorzystywane jest kilkadziesiąt specjalistycznych maszyn. W pracach uczestniczy około 130 pracowników wykonawcy.

Budowane jest nowe przejście podziemne od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, które umożliwi dodatkowy dostęp na perony. Mieszkańcy osiedla Zatorze zyskają wygodne dojście – dostosowane do potrzeb osób o ograniczanych możliwościach poruszania się. Przejście o długości 140 metrów będzie szersze oraz wyższe.

PKP Intercity: w długi weekend sierpniowy więcej pociągów
reklama

Wykonawca zdemontował ok. 20 km torów i sieci trakcyjnej oraz 75 rozjazdów. Wymiana tych elementów zwiększy możliwość sprawnego prowadzenia ruchu na stacji.

Modernizacja stacji Olsztyn Główny zapewni podróżnym oczekiwany komfort obsługi. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp na perony. Ułatwieniem będą windy oraz schody ruchome. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Wiaty zostaną poddane renowacji i zachowają historyczny charakter.

reklama

Przebudowa stacji Olsztyn Główny jest kolejnym etapem projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn”. Wartość przebudowy stacji Olsztyn Główny to 382,1 mln zł netto. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku. Przebudowa stacji jest dofinansowana w wysokości 126,8 mln zł z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

PKP Intercity: od 4 września korekta kolejowego rozkładu jazdy

źródło: PKP PLK, fot. PKP PLK

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama