fbpx
-4 C
Olsztyn
piątek, 1 grudnia, 2023
reklama
reklama

Jest już nowy peron na stacji Olsztyn Główny

OlsztynJest już nowy peron na stacji Olsztyn Główny

Podróżni cieszą się już udogodnieniami związanymi z odnowionym peronem nr 4 na stacji Olsztyn Główny, który umożliwia łatwiejsze wsiadanie do pociągów. Prace modernizacyjne stacji, obejmujące pozostałe perony, przejście podziemne i układ torowy są kontynuowane. Projekt realizowany jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dzięki wsparciu finansowemu z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w wysokości około 400 mln zł.

reklama

Dogodne rozwiązania na odnowionym peronie

Peron nr 4 na stacji Olsztyn Główny zachęca do podróży pociągami, m.in. w stronę Trójmiasta, Białegostoku, Warszawy czy Poznania. Wyższa konstrukcja z antypoślizgową powierzchnią ułatwia dostęp do wagonów. W ramach prac konserwatorskich odnowiono wiatę — oczyszczono i pomalowano stalowe filary, a także odbudowano drewniane zadaszenie, które chroni podróżnych przed złymi warunkami pogodowymi. Na peronie znalazły się ławki, nowe znaki oraz gabloty z rozkładami jazdy i ważnymi informacjami. Dostęp do peronu jest możliwy tymczasowym, bezpiecznym przejściem.

Poprawa dostępności stacji i przystanków

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę kolejową. Jak przyznaje, inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego znacząco poprawiają dostępność stacji i przystanków dla podróżnych. Nieustannie zwalczane jest wykluczenie komunikacyjne. Wiceminister zaznacza, że Olsztyn Główny stanie się miejscem, z którego każdy pasażer będzie mógł wygodnie korzystać z pociągów — podobnie jak w Lublinie, Szczecinie, Dęblinie, Rzeszowie czy Gdańsku.

reklama
Wraca kolej przez Mazury do Mrągowa i Mikołajek

Skuteczne wykorzystanie funduszy unijnych

Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zaznacza, że inwestycje są realizowane dzięki funduszom unijnym, takim jak Program Operacyjny Polska Wschodnia. Pociągi z Olsztyna do Szczytna, Ełku, Działdowa i Iławy już teraz kursują szybciej i wygodniej, a wkrótce zostanie uruchomione połączenie do Braniewa.

Postęp prac

Przebudowywane jest przejście podziemne od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, gdzie 6 z 10 segmentów tunelu zostało już wykonanych. Planowane 140-metrowe przejście będzie szersze i wyższe, a dzięki zastosowaniu wind oraz schodów ruchomych, zapewni wygodny dostęp na perony dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Mieszkańcy osiedla Zatorze zyskają również bezpośredni dostęp do stacji.

reklama

Zainstalowano już ponad 17 km torów (z 28 km) i 78 rozjazdów (ze 116) wraz z systemami sterowania ruchem kolejowym oraz siecią trakcyjną. Wykonawca przystąpił do kolejnego etapu prac, obejmującego m.in. rozbiórkę pozostałej części peronu nr 3, połowy peronu nr 2 oraz torów nr 1 i 3, co pozwoli na budowę kolejnych segmentów przejścia pod torami oraz konstrukcję nowych torów i peronów.

Z Olsztyna do Ełku pociągiem poniżej dwóch godzin

Modernizacja zapewniająca komfort podróżnym

Mimo szerokiego zakresu robót, podróżni mają zapewniony dostęp do pociągów. Informacje o dojściu umieszczone są na znakach i tablicach. Zmodernizowana stacja zaoferuje podróżnym komfort obsługi, w tym ułatwiony dostęp na perony dzięki windom i schodom ruchomym. Osoby niewidome i słabowidzące skorzystają ze ścieżek naprowadzających oraz oznaczeń w języku Braille’a. Wyświetlacze i nowe nagłośnienie zapewnią lepszą informację dla pasażerów.

Planowane zakończenie przebudowy stacji Olsztyn Główny przewidziano na 2024 rok.

źródło: PKP PLK

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
To moje zdanie
24 kwietnia 2023 10:37

Powiem szczerze, że bardzo brzydki, osobiście nie lubię nowoczesności w architekturze budydynkow. Wolę styl nawiazujacy do czasow minionych.

Polecane
Ogłoszenia

Wraca kolej przez Mazury do Mrągowa i Mikołajek

Z Olsztyna do Ełku pociągiem poniżej dwóch godzin