fbpx
11 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Pionierskie operacje z zastosowaniem VR i AR w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

OlsztynPionierskie operacje z zastosowaniem VR i AR w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

24 kwietnia 2023 w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbędą się trzy nowatorskie operacje, w których wykorzystane zostaną wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. To pierwsze tego typu zabiegi w kraju, przeprowadzone przez interdyscyplinarny zespół lekarzy pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Dawida Larysza.

reklama

Konkurs dla startupów medycznych zaowocował innowacjami

Szpital Dziecięcy w Olsztynie był jednym z czterech ośrodków medycznych w kraju, które współorganizowały pierwszą edycję konkursu dla startupów medycznych — Mother and Child Startup Challenge. To właśnie podczas finału tego projektu, w grudniu 2022 r., zostały wyłonione technologie, które wkrótce zostaną zastosowane w praktyce szpitalnej.

Trzy skomplikowane zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych technologii

Wszystkie zaplanowane operacje są bardzo skomplikowane. Pierwsza to rekonstrukcja czaszki dziewczynki ze złożoną kraniosynostozą. Druga operacja dotyczy dziecka z nowotworem oczodołu, wnikającym do wnętrza mózgoczaszki. Trzecia operacja będzie dotyczyć dziecka z dużym nowotworem, wywodzącym się z okolicy sitowia. We wszystkich przypadkach zastosowane zostaną okulary AR, technologie VR oraz metoda fluorescencji śródoperacyjnej.

reklama
Wścieklizna dotarła do Olsztyna! Wyznaczono obszar zagrożenia. Lista ulic

Prof. Dawid Larysz: Jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce podejmującym się takich zabiegów u dzieci

Profesor Dawid Larysz podkreśla, że Szpital Dziecięcy w Olsztynie prawdopodobnie jest jedynym ośrodkiem w Polsce, który podejmuje się wykonywania tego typu zabiegów u dzieci. Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży posiada niezbędne możliwości sprzętowe, wiedzę oraz interdyscyplinarne doświadczenie w leczeniu tak trudnych problemów klinicznych u dzieci.

Przełom w medycynie dziecięcej w Polsce

Dzięki innowacjom zabiegi będą wykonywane z większą precyzją, co skraca czas ich trwania i zwiększa bezpieczeństwo pacjentów. Wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości pozwala lekarzom na lepsze zrozumienie struktury anatomicznej i lokalizacji nowotworu, dzięki czemu mogą przeprowadzać operacje z minimalnym ryzykiem uszkodzenia istotnych struktur anatomicznych.

reklama

Technologia fluorescencji śródoperacyjnej umożliwia lekarzom lepszą wizualizację guzów i innych obszarów do usunięcia. Dzięki temu można dokładniej ocenić granice resekcji oraz unikać uszkodzenia zdrowych tkanek. Wirtualne planowanie zabiegów sprawia, że lekarze mają możliwość lepszego przygotowania się do operacji oraz sprawdzenia różnych scenariuszy działania.

Zagrożenie bakteryjne na Mazurach. Szpital wprowadza zakaz odwiedzin

Te trzy operacje przyczynią się do dalszego rozwoju medycyny dziecięcej w Polsce. Wzrost wykorzystania innowacyjnych technologii, takich jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz fluorescencja śródoperacyjna, może prowadzić do udoskonalenia technik chirurgicznych, zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów oraz skrócenia czasu rekonwalescencji.

źródło: Szpital Dziecięcy

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Nowatorskie operacje niemowląt w Olsztynie: to prawdziwa rewolucja

W Olsztynie powstanie nowy szpital? Koszt inwestycji to 300 mln zł
Jaroty z niższymi rachunkami? Ignacy Niemczycki ma rozwiązanie Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji