reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Trwa zbiórka na leczenie 5-letniej Gabrysi z Olsztyna

OlsztynTrwa zbiórka na leczenie 5-letniej Gabrysi z Olsztyna

Pięcioletnia Gabrysia Gałęza z Olsztyna choruje na padaczkę lekooporną i autyzm atypowy. Rodzice założyli zbiórkę na kontynuację leczenia.

reklama

O Gabrysi pisaliśmy już w 2020 roku, kiedy rozpoznano u niej padaczkę lekooporną. Dziewczynka miała 2 lata, kiedy zaczęły się ataki epilepsji – nawet 100 dziennie. Lekarze nie znali przyczyny choroby. Rodzice założyli wtedy zbiórkę na badania diagnostyczne, którą wsparło blisko 800 osób. Dzięki temu udało się osiągnąć cel.

Zbiórka na kontynuację leczenia

Okazało się, że u dziecka rozpoznano także autyzm atypowy. Gabrysia potrzebuje terapii wspierających rozwój, rehabilitacji ruchowej oraz leczenia medycznego, których koszty przewyższają możliwości finansowe rodziny. Teraz rodzice dziewczynki ponownie założyli zbiórkę na siepomaga.pl na kontynuację leczenia.

reklama

„Nasza córka choruje również na autyzm atypowy, zaburzenie rozwoju, które skutkuje trudnościami w komunikowaniu się, wyrażaniu własnych emocji, rozpoznawaniu uczuć i intencji innych osób, zaburzonym odbiorze wrażeń zmysłowych” – czytamy na stronie zbiórki.

Mama Gabrysi przyznaje, że od lekarzy usłyszała, że „z autyzmu nie można się wyleczyć”, jednak nie chciała się poddać i znalazła w internecie informacje o interwencjach medycznych i terapeutycznych, mogących pomóc w codziennym funkcjonowaniu dziecka.

reklama

„Większości dzieciom cierpiącym na autyzm można pomóc i to w ogromnym stopniu. Niektóre dzieci udało się całkowicie wyleczyć i cofnąć diagnozę” – napisała w opisie zbiórki.

Rodzice chcą spróbować wszystkich możliwych rozwiązań

Autyzm zaburza funkcjonowanie organizmu w wielu sferach: neurologicznej, immunologicznej, pojawiają się nietolerancje pokarmowe. Gabrysia korzysta ze wsparcia w postaci indywidualnej terapii psychologiczno-pedagogicznej, logopedycznej, rehabilitacji ruchowej i terapii zaburzeń integracji sensorycznej.

„Równocześnie musimy działać na płaszczyźnie medycznej. Medyczne leczenie autyzmu, tzw. leczenie DAN (Defeat Autism Now! – Pokonaj Autyzm Teraz!) to skomplikowane, długotrwałe i kosztowne leczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb dziecka” – pisze mama dziewczynki.

DAN wymaga wykonywania regularnie specjalistycznych badań, specjalnej diety oraz kosztownych leków. Nie jest refundowane przez NFZ.

Rodzinie zależy na jak najszybszym podjęciu działań, aby zaległości rozwojowe były jak najmniejsze.
Pięcioletnią Gabrysię można wesprzeć na stronie zbiórki oraz na Facebooku: Licytacje dla Gabi.

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×