4.3 C
Olsztyn
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
reklama

Znamy datę III Olsztyńskiego Marszu Równości

OlsztynZnamy datę III Olsztyńskiego Marszu Równości

Jak poinformowały organizatorki, III Olsztyński Marsz Równości pod hasłem „Wszyscy chcą kochać” odbędzie się 20 maja. Pochód rozpocznie się o godzinie 12:00, ale jego miejsce nie zostało jeszcze ustalone.

Historia marszy równości w Olsztynie

W Olsztynie do tej pory odbyły się dwa marsze równości, które zgromadziły zarówno lokalną społeczność, jak i przyjezdnych. Pierwszy marsz miał miejsce w 2019 roku i był to historyczny moment dla miasta, gdyż Olsztyn dołączył wtedy do grona polskich miast organizujących tego typu wydarzenia. Uczestnicy manifestowali swoje poparcie dla równości oraz walczyli o prawa i szacunek osób nieheteronormatywnych i transpłciowych.

Drugi marsz odbył się w 2022 roku, po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Pomimo trudnych okoliczności, liczba uczestników wzrosła w porównaniu do pierwszego marszu, zgromadziła około 600 osób. Wówczas uczestnicy podkreślali swoją determinację w walce o równość, akceptację i tolerancję dla osób LGBTQIA+.

Wyraz walki o tolerancję i akceptację?

Marsze równości to wydarzenia, które budzą różne emocje i opinie w społeczeństwie. Wśród zwolenników i przeciwników można dostrzec różne perspektywy i przekonania, które są często wynikiem indywidualnych doświadczeń i wychowania.

Zwolennicy marszów równości podkreślają, że te wydarzenia są niezbędne, aby promować tolerancję, akceptację oraz równość praw dla wszystkich, niezależnie od orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy pochodzenia. W ich opinii marsze te służą jako platforma do wyrażania solidarności, jednoczenia społeczności i sprzeciwiania się dyskryminacji. Dla zwolenników, marsze równości mają również wymiar edukacyjny, pozwalając uczestnikom i obserwatorom lepiej zrozumieć potrzeby i prawa osób LGBT+.

Przeciwnicy marszów równości zwykle argumentują, że tego typu wydarzenia są prowokacyjne, nieodpowiednie lub niepotrzebne. W ich przekonaniu marsze te mogą prowadzić do eskalacji napięć społecznych i nie są efektywnym narzędziem zmiany. Często przeciwnicy powołują się na tradycyjne wartości, religię lub przekonanie, że osoby LGBT+ domagają się „specjalnych” praw, zamiast równości.

W Olsztynie bez incydentów

Na obu dotychczasowych marszach obecni byli również kontrmanifestanci, jednak imprezy przebiegły spokojnie, bez większych incydentów. Organizatorzy podkreślają, że marsze równości w Olsztynie są wyrazem otwartości i dążenia do równości, a także szansą na dialog i zrozumienie między różnymi grupami społecznymi.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

15 KOMENTARZY

15 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
krysia
23 kwietnia 2023 22:54

Drażnią mnie te marsze, flagi i zastraszanie, żeby ktokolwiek bał się coś powiedzieć. Mam dwóch kumpli – jeden biseks, drugi homo. Na żadne marsze nie chodzą, mają swoje życie, można z nimi dobrze pogadać bo są bardzo inteligentnymi ludźmi. Są zdania, że nie chcą być poniżani przez definiowanie siebie aktywnością seksualną tylko przez swoją pracę, wiedzę i osobowość.

krysia
23 kwietnia 2023 22:49

Przecież na fotce widać że oni nie są równi, jeden niższy drugi wyższy

Polecane