13 i 14 kwietnia 2023 r. we Fromborku odbędzie się doroczne spotkanie księży profesorów i wykładowców historii Kościoła z całej Polski. Miejscem spotkania jest Frombork, związany z obchodami 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci kanonika Mikołaja Kopernika. W sumie na zjeździe weźmie udział około 60 uczonych, którzy na co dzień zajmują się badaniem różnych aspektów historii Kościoła.
Ważne wydarzenie dla uczestników
Dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, ks. prof. Andrzej Kopiczko, że dotychczas takie spotkania organizowano w ośrodkach naukowych akademickich i seminaryjnych, ale tym razem uczyniono wyjątek. Do miasta astronoma przybędzie około 60 uczonych, którzy będą mieli okazję do poznania miejsca, w którym Kopernik spędził prawie 30 lat swojego życia.
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Wieżę Kopernika, dom, w którym mieszkał oraz katedrę, gdzie znajduje się jego miejsce pochówku. Będą też mieli okazję poznać miasto, które ma wiekową tradycję.
Sesja naukowa
Spotkania będą połączone z sesją naukową, która w tym roku będzie dotyczyć problematyki kopernikańskiej. W trakcie pierwszego dnia obrad, w czwartek, bp prof. Jan Kopiec wygłosi referat pt. Szczęśliwy rok 1473, w którym urodził się Mikołaj Kopernik”, ks. prof. Andrzej Kopiczko: „Mikołaj Kopernik w warmińskiej pamięci regionalnej” i ks. dr hab. Włodzimierz Bielak: „Relacje Kościoła w Polsce z władcami w czasach Mikołaja Kopernika”. Po południu zaplanowana jest wycieczka śladami astronoma.
Znaczenie Fromborka
Frombork to niewielkie miasteczko położone nad Zalewem Wiślanym w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to miejsce o ogromnym znaczeniu dla polskiej i światowej historii, ponieważ przez wiele lat było siedzibą znakomitego astronoma, kanonika warmińskiego Mikołaja Kopernika. To właśnie tutaj Kopernik spędził większość swojego życia, prowadząc badania i formułując teorię heliocentryczną, która rewolucjonizowała naukę i zmieniła nasze postrzeganie świata.
We Fromborku znajdują się liczne zabytki związane z postacią Kopernika, takie jak jego dom rodzinny, katedra św. Mikołaja, w której został pochowany, a także wieża obserwacyjna, z której prowadził swoje obserwacje astronomiczne.
źródlo: PAP
we Fromborku