13 C
Olsztyn
niedziela, 4 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jak zadbać o jakość powietrza w różnych przestrzeniach?

Materiał zewnętrznyJak zadbać o jakość powietrza w różnych przestrzeniach?

Jakość powietrza ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie ogólne. Im jest ono bardziej zanieczyszczone, tym będziemy czuć się gorzej, ciężej będzie nam oddychać, a w perspektywie kilkuletniej codzienne wdychanie “brudnego” powietrza może doprowadzić do bardzo poważnych chorób, które będą wymagały intensywnego leczenia. O ile na zewnątrz nie za dużo możemy na własną rękę zdziałać w kierunku poprawy jakości powietrza, o tyle w domu możemy skorzystać z wielu sposobów, które sprawią, że jakość powietrza wewnątrz będzie zdecydowanie lepsza od tej za oknem. Jak tego dokonać? Na to i wiele innych pytań związanych z czystością powietrza odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

reklama

Skąd bierze się zła jakość powietrza?

Zanim przedstawimy metody walki z zanieczyszczonym powietrzem, warto najpierw przyjrzeć się temu, co sprawia, że jakość powietrza w domu (i nie tylko) spada.

Jedną z najczęstszych przyczyn złej jakości powietrza w pomieszczeniach jest niesprawna/zapchana i niedrożna wentylacja. Wewnątrz systemów wentylacyjnych ze względu na sposób ich działania oraz funkcje może zbierać się kurz oraz inne zanieczyszczenia – zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz domu. Kiedy nagromadzi się ich już dużo, mogą one sprawić, że wentylacja zacznie być mniej efektywna i jeśli nie podejmie się żadnej reakcji, istnieje ryzyko, że ulegnie ona całkowitemu zatkaniu, co oznacza, że wymiana powietrza zużytego na świeże nie będzie się odbywać, a więc jego jakość zacznie spadać. Oprócz tego, za złą jakość powietrza w domu odpowiadać może także palenie w kominku/piecu, oraz duże ilości kurzu.

reklama

Sposoby na poprawę jakości powietrza w domu

Jednym z podstawowych sposobów na poprawę jakości powietrza w wielu miejscach jest oczywiście wywietrzenie pomieszczeń, czyli po prostu otwarcia okien, aby wymusić naturalną cyrkulację. Nie możemy jednak pozostawiać otwartych okien przez cały czas – szczególnie zimą, kiedy temperatura na zewnątrz jest bardzo niska i korzystamy z ogrzewania. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w uzdatniacz powietrza – odpowiednio dopasowany oczyszczacz wysokiej klasy.

Jak poprawiać jakość powietrza w szpitalach, szkołach, biurach i innych ogólnodostępnych miejscach?

Podobna sytuacja ma miejsce w budynkach pożytku publicznego i służby zdrowia, przy czym w tych ostatnich jakość powietrza ma znaczenie wręcz krytyczne – w końcu pacjenci dochodzą tam do zdrowia, a żeby cały proces przebiegał pomyślnie, powietrze musi być czyste i pozbawione drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Dobrej jakości powietrze stanowi również podstawę zapobiegania zakażeniom szpitalnym, dlatego w takim miejscu zdecydowanie należy o to dbać.

reklama

Wbrew pozorom czyste powietrze jest ważne także w szkołach, gdzie uczęszczają dzieci w różnych przedziałach wiekowych, oraz miejscach pracy zbiorowej (zakłady produkcyjne, biura, hale magazynowe – wszędzie tam, gdzie przez większość dnia, codziennie występują duże skupiska ludzi). W kiepskiej jakości powietrzu nie tylko gorzej się uczy/pracuje, ale zdecydowanie łatwiej jest przekazać lub odebrać chorobotwórcze drobnoustroje i tym samym zarażać siebie i innych. Na całe szczęście na rynku dostępne są również profesjonalne oczyszczacze powietrza, które charakteryzują się dużą wydajnością i przeznaczone są do poprawy jakości powietrza na dużych przestrzeniach.

Kupując dobry oczyszczacz powietrza, można więc szybko rozwiązać problemy z jego jakością w domu i  nie tylko.

Oczyszczacz powietrza – jak działa i gdzie go kupić?

Sposób działania oczyszczaczy powietrza jest dosyć prosty – zazwyczaj pobierają one zanieczyszczone powietrze z otoczenia, filtrują je, a następnie czyste wypuszczają z powrotem. Niektóre z nowoczesnych rozwiązań przeznaczonych do większych przestrzeni oraz miejsc takich jak m.on gabinety lekarskie i szpitale mogą być instalowane w zasadzie bez żadnej ingerencji w istniejący już system wentylacji. Profesjonalne urządzenia do oczyszczania powietrza dla szpitali i nie tylko oferuje firma https://activtekmedica.pl/, która działa na rynku już od długiego czasu.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia