12 C
Olsztyn
piątek, 12 kwietnia, 2024
reklama

Coraz bliżej do dofinansowania in vitro w Olsztynie

OlsztynCoraz bliżej do dofinansowania in vitro w Olsztynie

Olsztyn otrzymał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie procedury leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Jest to koniecznym warunkiem do starania się przez olsztyńskie pary o możliwość dofinansowania.

reklama

Kolejnym krokiem będzie uchwała Rady Miasta

Kolejny krok, który przybliży pary do dofinansowania in vitro, będzie uchwała Rady Miasta. Zgodnie z projektem w tym roku na zabiegi z in vitro z miejskiej kasy zostanie przeznaczonych 200 tysięcy złotych. Dzięki temu w tym roku z dofinansowania będą mogły skorzystać 33 pary z Olsztyna.

Jak powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz „To ważny krok w kierunku pomocy parom, które bezskutecznie starały się o dziecko”. I dodał, że „Jako ojciec trójki dzieci kibicuję wszystkim, którzy starają się o potomstwo”.

reklama

Do kogo skierowany jest program?

Jak powiedziała dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, Sylwia Rembiszewska-Piątek „Program będzie skierowany do par mieszkających w Olsztynie, u których stwierdzono niepłodność lub wyczerpały się inne możliwości leczenia”. I dodała „Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-45 lat. Zgodnie z zaproponowanymi działaniami u pacjentek poniżej 35. roku życia rozpoczęcie diagnostyki w kierunku niepłodności wskazane jest po roku regularnego współżycia, u kobiet po 35. roku życia – po sześciu miesiącach, a u pacjentek po 40. roku życia – jeszcze wcześniej, po zadeklarowaniu planów prokreacyjnych”.

Uczestnicy programu będą mogli skorzystać również z indywidualnego poradnictwa psychologicznego.

Jak się szacuje zgodnie z danymi Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par. Stanowi to około 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.

reklama

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wow
1 marca 2023 21:19

Nie chcę na in vitro, nie chcę mieć dzieci w takim zaniedbanym mieście.

Wiesław
1 marca 2023 14:45

5 tysięcy na parę, brawo, ułamek niezbędnej kwoty.

Polecane
Ogłoszenia