5 C
Olsztyn
środa, 21 lutego, 2024
reklama

Unikatowy sprzęt trafił do Straży Pożarnej w Olsztynie!

OlsztynUnikatowy sprzęt trafił do Straży Pożarnej w Olsztynie!

W poniedziałek (27.02.2023) wiceminister Błażej Poboży odwiedził województwo warmińsko-mazurskie.

reklama

Wizyta w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie

Podsekretarz stanu w MSWiA w czasie swojej wizyty odwiedził Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie. Wziął również udział w odprawie podsumowującej działania strażaków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w 2022 roku.

W czasie swojej wizyty w Olsztynie wiceminister Błażej Poboży spotkał się także ze strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ulicy Zientary-Malewskiej 33. Doszło do uroczystego przekazania dwóch pojazdów, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz samochodu do dekontaminacji, które trafiły do Komedy Miejskiej PSP.

reklama

Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego zaśpiewania hymnu. Dalej nastąpiło powitanie wszystkich zgromadzonych. Jak we wstępnie podkreślono “Jest to wyjątkowy dzień historii Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, bowiem dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze otrzymały nowe pojazdy pożarnicze oraz towarzyszące im wyposażenie”.

Na uroczystość przybyło wielu gości

Wśród zgromadzonych gości znalazła się Poseł na Sejm RP Iwona Arent, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP Nadbrygadier Tomasz Komoszyński, Mateusz Szkaradziński Dyrektor Oddziału Warminsko-Mazurskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Kapelan Wojewódzki Straży Pożarnej oraz Ksiądz Kapelan Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Maciej Jasiński Dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, Wójt Gminy Purda Teresa Chrostowska oraz Wójt Gminy Dywity Daniel Zadworny, a także Komendanci Powiatowych Straży Pożarnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz pozostali zgromadzeni goście.

reklama

W trakcie spotkania zostały również wręczone odznaczenia państwowe: Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę.

Goście zabrali głos

Następnie miały miejsce przemowy. Poseł Iwona Arent podkreśliła, że “Cieszę się, że ten sprzęt jest u nas, ponieważ nasze poczucie bezpieczeństwa wzrasta. Dzięki państwu my czujemy się bezpieczniejsi”. Podsekretarz stanu Błażej Poboży dodał, że to “Kolejna radosna uroczystość. Radość ma podwójny wymiar. Z jednej strony wymiar podziękowań dla dziś odznaczonych funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej”. I dodał, że drugi wymiar ma związek z przekazaniem nowych wozów strażackich. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił, że mieszkańcy miasta i powiatu są zadowoleni z poziomu bezpieczeństwa, a Straż Pożarna cieszy się największym zaufaniem.

Unikatowy sprzęt trafił do strażaków

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie otrzymała dwa nowe samochody. Pierwszy z nich jest wart 1,8 mln zł. Jest to samochód ratowniczo-gaśniczy. Drugi to wóz służący do dekontaminacji, czyli do oczyszczania terenu ze skażeń chemicznych i promieniotwórczych, którego wartość wynosi ponad 4,8 mln zł. Jest to pojazd o nazwie DECON i posiada on zewnętrzny, mobilny moduł do dekontaminacji pianą aktywną. Posiada również zewnętrzną kabinę do wstępnego usuwania skażeń, zespół pomieszczeń umożliwiających dekontaminację ratowników, pakiet środków ochrony indywidualnej oraz szereg specjalistycznych urządzeń. Ma również zbiornik wody o pojemności 300 l, zbiornik na wodę podekontaminacyjną o pojemności 400 l oraz instalację CWU. Cały proces dekontaminacji odbywa się pod kontrolą strażaka, który przebywa w pomieszczeniu nadzoru, gdzie znajduje się kabina do dekontaminacji sprzętu wrażliwego oraz zespół urządzeń sterujących wyposażeniem pojazdu.

Jak powiedział st. kpt. Grzegorz Różański, rzecznik Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Olsztynie „Wcześniej, w razie potrzeby, musielibyśmy ściągać taki samochód z innego województwa. Teraz będziemy mieli swój, który będzie służył na Warmii i Mazurach. Wyjechał już na pierwszą akcję do Elbląga, gdzie w jednym z mieszkań znaleziono kilkadziesiąt pojemników z chemikaliami. Na szczęście nie mieliśmy potrzeby, żeby go użyć. Ale gdyby pojawiło się takie niebezpieczeństwo, byłby pod ręką”. I jak dodał „Te samochody to dla nas ogromne wsparcie. Tym bardziej że zostały kupione ze środków rządowych i unijnych, a nie z budżetu komendy miejskiej”.

Strażacy z Olsztyna otrzymali także mobilny spektrometr, który służy do identyfikacji mobilnych ciał stałych, cieczy i gazów o wartości 420 tys. zł. Otrzymali również mobilny analizator gazów do wykrywania bojowych środków trujących oraz toksycznych środków przemysłowych wart 97 tys. zł.

Jak powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży wręczając kluczyki do nowych samochodów „W Polsce jest osiem samochodów do dekontaminacji, wobec tego województwo warmińsko-mazurskie jest w pierwszej połowie”. Dodał również, że „Cieszę się, że te dwa samochody trafiły do olsztyńskich jednostek. Ale niech te pojazdy służą bardziej jako atrakcje dla mieszkańców przy okazji różnych świąt czy pikników, a nie wyjeżdżają na akcje. A jeśli już będzie taka potrzeba, niech właściwie spełnią swoją funkcję. A wiem, że to się stanie, bo trafiły w dobre ręce”.

Następnie wiceminister udał się do Biskupca, gdzie wziął udział w przekazaniu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Biskupcu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jarosław K 👅 to gówno 🤭😊
28 lutego 2023 08:46

Wszędzie te metody PISowskie, oczywiście wyświęcany jebak musiał pokropić sobie patyczkiem

Polecane
Ogłoszenia