Kilkudziesięciu strażaków i personel medyczny dwóch olsztyńskich szpitali uczestniczyli we wtorek w ćwiczeniach ratowniczych na wypadek masowego skażenia chemicznego. Odtwarzano scenariusz pozorowanego wypadku autobusu z cysterną wiozącą toksyczny ładunek.
„To pierwsze w mieście takie ćwiczenia łączące elementy ratownictwa technicznego i medycznego z elementami ratownictwa chemicznego – powiedział oficer prasowy komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie mł. bryg. Sławomir Filipowicz.
Scenariusz ćwiczeń odtwarzał realia wypadku drogowego na obwodnicy Mrągowa, w którym cysterna z trującą substancję chemiczną miałaby zderzyć się z autobusem przewożącym 25 osób, w tym 15 nastoletnich uczniów. Podczas pozorowanej akcji „poszkodowanych”, po udzieleniu im pierwszej pomocy, przetransportowano karetkami do dwóch olsztyńskich szpitali.
Przed przewiezieniem na oddziały ratunkowe pozoranci zostali odkażeni przez strażaków w specjalistycznej komorze do dekontaminacji, czyli wstępnej neutralizacji niebezpiecznych chemikaliów. W szpitalach ponownie poddano ich odkażaniu i udzielono pomocy medycznej.
Takie działania miały sprawdzić w praktyce współpracę Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego PSP z personelem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego. Uczestniczyły w nich również policja oraz przedstawiciele wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności olsztyńskiego ratusza, a także Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.
Polecane: Wpływ odpowiednio dobranej chemii przemysłowej na proces produkcji