29 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

ZCK podał statystyki pochówków w Olsztynie za zeszły rok

OlsztynZCK podał statystyki pochówków w Olsztynie za zeszły rok

Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie podsumował 2022 rok. Liczba pochówków jest zbliżona do tej sprzed pandemii.

reklama

Liczba pochówków wraca do tej sprzed pandemii

Statystyki dotyczące pochówków obrazują sytuację zdrowotną społeczeństwa. W ostatnich latach śledziło je wiele osób ze względu na covid-19.

Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olszynie podał właśnie dane za zeszły rok. Okazuje się, że są zbliżone do tych sprzed pandemii.

reklama

W 2022 roku na cmentarzach przy ulicy Poprzecznej i w Dywitach w Olsztynie pochowano łącznie 1787 osób. W 2020 roku było to 1740 osób, podczas gdy w 2021 roku, w szczycie pandemii, odnotowano 2073 pochówków.

Wzrasta liczba pochówków urnowych

Zauważalny jest wzrost liczy pochówków urnowych – w 2022 roku w Olsztynie było ich 767, czyli 43 procent wszystkich pochówków. W 2021 roku pochówki urnowe stanowiły 41 procent, a w 2020 roku 37 procent wszystkich pogrzebów.

– To już stały trend, że co roku notujemy kilkuprocentowy wzrost pochówków osób skremowanych, ta liczba rośnie systematycznie – powiedział „Gazecie Wyborczej” dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Kot.

reklama

Pochówków urnowych będzie coraz więcej

Zakład Cmentarzy Komunalnych przewiduje, że po uruchomieniu spalarni zwłok, czyli najprawdopodobniej już w 2024 roku, liczba pochówków urnowych zwiększy się jeszcze bardziej. Jest już firma, która podjęła się budowy krematorium.

Nie bez znaczenia jest fakt, że koszty pochówków urnowych są niższe od tradycyjnych. Coraz częściej rezygnuje się na przykład z „odświętnego ubrania” na rzecz całunu.

56 procent pochówków urnowych w Olsztynie wykonuje się na nekropolii przy ulicy Poprzecznej. Tutaj powstaną też dwa nowe kolumbaria na 108 nisz. Zgłosiło się trzech wykonawców, najtańsza oferta była niższa niż zakładana przez ZCK.

Według stanu na koniec 2022 roku na każdej z funkcjonujących w Olsztynie nekropolii było po około 25 tysięcy nagrobków– łącznie 50 939. Liczba pochówków wyniosła 68 090: 39 617 na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej i 28 473 w Dywitach.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane