reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W Olsztynie rośnie liczba kremacji. Zakład Cmentarzy Komunalnych szuka wykonawcy spopielarni

OlsztynW Olsztynie rośnie liczba kremacji. Zakład Cmentarzy Komunalnych szuka wykonawcy spopielarni

W Olsztynie rośnie liczba kremacji. Zakład Cmentarzy Komunalnych poszukuje firmy, która na cmentarzu w Dywitach wybuduje spopielarnię zwłok.

Zmiana obyczajowa

reklama

W ostatnich latach zmieniło się podejście do kremacji. Obecnie nie jest to już niczym dziwnym. W Olsztynie pochówki prochów w urnie sięgają już prawie połowy wszystkich pochówków i jest to jeden z najwyższych dla kraju wskaźników.

Te dane potwierdza dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych Zbigniew Kot.

reklama

– Ostatnio było to już 47 procent, czyli niemal co drugi pochówek dotyczył prochów w urnie – powiedział „Gazecie Wyborczej”.

Brak spopielarni

Problemem jest brak spopielarni w Olsztynie. Miasto co prawda przygotowało projekt jej budowy, ale dla inwestorów (poszukiwano inwestora w formule partnerstwa publicznego) był on zbyt skomplikowany i nieopłacalny.

reklama

Teraz postanowiono zmienić formułę na „zaprojektuj i wybuduj”. Inwestor miałby do dyspozycji niepełny hektar ziemi (dzierżawa), na którym miałby postawić wielofunkcyjny dom pogrzebowy ze spopielarnią, zapleczem i kaplicą, której minimalne wymiary określono w warunkach przetargu, tak, aby mogła spełniać swoją funkcję. Ewentualnie inwestor mógłby dobudować obiekt gastronomiczny na potrzeby osób biorących udział w ceremoniach pogrzebowych, ale także punkty związane z handlem albo usługami funeralnymi.

Drugi przetarg

Pierwszy przetarg na dzierżawę nie przyniósł rozstrzygnięcia, jednak z uwagi na zainteresowanie, Zakład Cmentarzy Komunalnych postanowił ogłosić kolejny. Liczy na to, że zmieniona formuła będzie bardziej atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów. Z pewnością da im większe możliwości projektowe.

W Olsztynie rośnie liczba kremacji. Zakład Cmentarzy Komunalnych szuka wykonawcy spopielarni
fot. ZCK

Ryzyko biznesowe

W Polsce funkcjonuje około 70 krematoriów, w Olsztynie nie ma ani jednego. Bez wątpienia taka inwestycja jest ryzykowna pod względem biznesowym, ponieważ rynek funeralny jest podzielony.

Obecna sytuacja ekonomiczna – wzrastające ceny gazu i kosztów kredytu – również nie sprzyjają podejmowaniu tego typu decyzji. Wykonawca musiałby zaangażować raczej środki własne.

W warunkach przetargu określono terminy rozpoczęcia i zakończenia prac. Budowa Wielofunkcyjnego Domu Pogrzebowego musiałaby się rozpocząć maksymalnie dwa lata od zawarcia umowy, a zakończyć dwa lata po jej rozpoczęciu.

źródło: Gazeta Wybrocza

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×