Miniony tydzień upłynął pod znakiem odbiorów technicznych nowych inwestycji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Nowy rok akademicki studenci rozpoczną w nowym budynku
Studenci i pracownicy Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nowy rok akademicki rozpoczną w nowym budynku. Inwestycja ta była realizowana przez ostatnie trzy lata. Koszt budowy wyniósł 68 milionów złotych. Aktualnie kończy się odbiór techniczny.
Jak powiedział Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski „To niesamowicie ważna inwestycja i cieszę się, że udało się ją sfinalizować. Od lat było to planowane, ale ze względów finansowych trudne. Pojawiły się takie możliwości. Otrzymaliśmy również środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co było znaczącym impulsem.”
Jak dodał Kanclerz UWM Bogusław Stec „Czynności odbioru rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Komisja skrupulatnie odbiera każde z pomieszczeń. Szacuję, że zajmie nam to jeszcze około 2-3 tygodnie. Kończymy szybciej, niż zakładaliśmy. Nowy budynek Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji jest znacznych rozmiarów. Składa się z kilku prostopadłościennych brył (od dwóch do czterech kondygnacji). Jego maksymalna wysokość to prawie 18 metrów. Powierzchnia to ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych. Mamy tu ponad 300 sal dydaktycznych, biurowych i technicznych. Mam nadzieję, że będą dobrze służyć naszym studentom i pracownikom. Obecnie trwa także wyposażanie budynku. Wszystkie elementy powinniśmy mieć gotowe w czerwcu. Ale wyposażenie dydaktyczne powinno być już w marcu.”
Mikroakcelerator ZAP-X
W Uniwersytecie Szpitalu Klinicznym zakończyły się odbiory Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi. Oceny budynku dokonał już sanepid oraz straż pożarna. Po ich pozytywnych decyzjach obiekt zostanie dopuszczony do użytku przez nadzór budowlany. Akcelerator musi uzyskać jeszcze pozytywną decyzję Państwowej Agencji Atomistyki. Dzięki temu będzie mógł rozpocząć on swoją pracę.
Akcelerator przechodził już próby po swoim montażu. Był już testowany z wykorzystaniem specjalnego manekina. Dzięki temu ekipa serwisowa sprawdzała jego kalibrację oraz precyzję. Próby wypadły pomyślnie.
Po zapadnięciu formalnych decyzji szpital będzie mógł przyjąć ośrodek na stan i ustalić regulamin jego użytkowania. Jak wyjaśnił Maciej Kamiński, dyrektor USK „Dopiero wtedy ośrodek ruszy”. I dodał „Jeszcze za wcześnie, aby podawać jakiś termin”.
W ośrodku ma pracować od dwóch do trzech lekarzy onkologów, dwóch techników, personel pomocniczy oraz fizyk, który będzie ustalał sposób podejścia wiązki promieni X do chorego miejsca i jej moc. Jest on szkolony pod okiem amerykańskich specjalistów. Ośrodek w Lingen w Niemczech obiecał pomoc w początkowym okresie działalności ośrodka.
Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym
Budowa Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi rozpoczęła się 13 lipca 2022 roku. Niedługo po tym z Ameryki przywieziony został mikroakcelerator ZAP-X. Urządzenie to odgrywa znaczącą rolę przy nieinwazyjnym usuwaniu nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi oraz do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona.
ZAP-X zmniejsza również ryzyko powikłań w radiochirurgii, ponieważ dzięki wykorzystaniu precyzyjnego mikroakceleratora liniowego, cienki strumień promieniowania X trafia dokładnie w miejsce, które jest zaatakowane przez nowotwór w obrębie głowy lub szyi. Urządzenie monitorujące mierzy również dawkę promieniowania i jeżeli zajdzie potrzeba wyłącza promieniowanie. Z kolei zintegrowany tomograf komputerowy w trakcie zabiegu, w czasie rzeczywistym monitoruje ułożenie wszystkich struktur i w przypadku poruszenia się pacjenta promieniowanie wyłącza się.
Mikroakcelerator ZAP-X w Olsztynie jest pierwszym tak bardzo zaawansowanym technicznie urządzeniem w Polsce.
źródło: UWM