7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rozpoczął się odbiór technicznych nowych budynków UWM

OlsztynRozpoczął się odbiór technicznych nowych budynków UWM

3 lutego rozpoczął się odbiór techniczny nowych siedzib Wydziału Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji.

Odbiór potrwa 4 dni

reklama

Odbiór techniczny rozpoczął się 3 lutego i potrwa do 8 lutego. Pierwsza część, która jest sprawdzana należy do Wydziału Nauk Społecznych. Odbiór jest planowany od 3 do 6 lutego. W dalszej kolejności będzie odbierana część należąca do Wydziału Prawa i Administracji.

Odbioru dokonuje zespół liczący 9 osób reprezentujących UWM. Wśród nich znaleźli się Tomasz Szczyglewski, zastępca kanclerza ds. inwestycyjno-technicznych i dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM, dziekanka WNS. Tyle samo osób reprezentuje spółkę Budimex, która jest wykonawcą.

Przebieg odbioru technicznego

reklama

Odbiór techniczny polega na sprawdzeniu przez Komisję każdego z pomieszczeń, w tym instalacji, urządzeń, zgodności wykończenia elementów ze sztuką budowlaną oraz jakości tego wykonania. Do sprawdzenia jest około 300 pomieszczeń.

Odbiór zakończy się protokołem, w którym strona Uniwersytetu przekaże swoje uwagi i termin ewentualnych uchybień.

Hodowla owadów na cele żywieniowe. Ambitny projekt naukowców UWM
reklama

Jak przekazała prof. Ostrouch-Kamińska „Uczestniczę w historycznej chwili. Właśnie spełnia się wieloletnie marzenie społeczności naszego wydziału. Odbieram nowy, przeznaczony specjalnie dla nas obiekt. Już każdy wie, gdzie co będzie. Wyposażenie i meble są zamówione. Do tej pory zawsze mieliśmy budynek po kimś. Jestem bardzo podekscytowana i naprawdę wzruszona. Nowy rok akademicki zaczniemy już w nowych pomieszczeniach”.

Budowa nowej siedziby

Budowa nowego budynku Wydziału nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji rozpoczęła się w kwietniu 2020 roku i została zakończona po 2 latach. Jest to czas krótszy od przewidywanego.

Sam budynek przypomina literę H. Do budowy wykorzystano ponad 650 ton stali, 7500 m3 betonu, 285 km kabli i przewodów, wstawiono 494 okien, 314 drzwi, 46 aluminiowych ścian i 6 witryn zewnętrznych, czyli wielkich okien od podłogi do sufitu. W czasie największego szczytu prac jednocześnie pracowało około 60 osób.

Studenci UWM będą malować obraz "Nasze Niebo Kopernika"

Budynek został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Sosak & Sosak z Olsztyna. Wykonawcą była grupa Budimex SA. Kierowniczką budowy była absolwentka UWM na kierunku budownictwo – Klaudia Breńska.

Kolejne inwestycje UWM

Budowa nowej siedziby Wydziału Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji jest jedną z 4 dużych inwestycji na Uniwersytecie. Aktualnie trwają prace końcowe nowego skrzydła Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Obok niego znajduje się Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi z mikroakceleratorem ZAP X. Trwa również wyposażanie Kortosfery, czyli Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji, a w 2021 r. powstała Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt.

Aktualnie władze kompletują wyposażenie budynku, na które Senat UWM przeznaczył w kwietniu 2022 roku dodatkowe środki w postaci 1 miliona złotych z tzw. rezerwy budżetowej uczelni.

źródło: UWM

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
maciek
4 lutego 2023 12:42

studentów ubywa, ławek przybywa

Popularne
Ogłoszenia

Znamy zwycięzcę plebiscytu Belfer UWM 2022

Hodowla owadów na cele żywieniowe. Ambitny projekt naukowców UWM