8 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Policjanci z Olsztyna zatrzymali 37-latka. Był poszukiwany listem gończym przez kilkadziesiąt jednostek Policji

OlsztynPolicjanci z Olsztyna zatrzymali 37-latka. Był poszukiwany listem gończym przez kilkadziesiąt jednostek...

Policjanci z Olsztyna do spraw zwalczania przestępczości gospodarczej zajmują się sprawą oszustwa, którego ofiarami mogło paść wiele osób. 37-latek ze swoim 49-letnim znajomym oraz z 35-letnią partnerką wyłudzali pieniądze od pokrzywdzonych. Mieli oni wystawiać ogłoszenia dotyczące sprzedaży aut oraz odpowiadać na oferty usług remontowo-transportowych. Po pobraniu zaliczek kontakt z nimi miał się urywać. Zatrzymani usłyszeli zarzuty, ale do policjantów wpływają kolejne zgłoszenia o popełnionych przez nich przestępstwach.

Zatrzymanie 37-latka poszukiwanego listem gończym

reklama

Do zatrzymania mężczyzny doszło 31 stycznia w jednym z mieszkań. Dokonali tego funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. 37-latek był poszukiwany na podstawie listu gończego przez kilkadziesiąt jednostek Policji na terenie całego kraju. Dodatkowo był on skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności do lat 5. Z tego 5 miesięcy zostało mu warunkowo zawieszonych z okresem próby. Sąd zdecydował o odwołaniu warunkowego zwolnienia.

Policjanci z Olsztyna zatrzymali małżeństwo

Ogłoszenia na portalach internetowych

W 2021 roku mężczyzna miał wraz ze swoim znajomym 49-latkiem zamieszczać na portalu internetowym ogłoszenia sprzedaży aut, których nie mieli. Pobierali oni od kupujących zaliczki, po czym do transakcji sprzedaży nie dochodziło.

reklama

Jak się szacuje oszukanych zostało 20 osób z całego kraju. Straty oszacowano na 34 tysiące złotych. Dodatkowo okazało się, że zatrzymany 37-latek miał używać sfałszowanych dokumentów i od kilku placówek parabankowych miał wyłudzić pożyczki na kwotę 14 tysięcy złotych.

Kolejne oszustwa

W czasie prowadzonych czynności policjanci odkryli kolejny przestępczy proceder, który miał z kolei polegać na tym, że mężczyzna wraz z 35-letnią partnerką odpowiadał na ogłoszenia dotyczące ofert remontowych i transportowych. Tu również pobierał on zaliczki na wykonanie usługi, po czym kontakt się urywał. W tej sprawie zgłosiło się ponad 30 pokrzywdzonych osób z całego kraju. Straty oszacowano na około 30 tysięcy złotych.

Luksusowe oszustwo: mężczyzna wpadł na niecodzienny pomysł

Mężczyzna usłyszał zarzuty

reklama

Zatrzymanemu 37-latkowi na podstawie zebranych materiałów dowodowych przedstawiono zarzuty dotyczące oszustw oraz posługiwania się podrobionymi dokumentami. Dodatkowo ze względu na fakt, iż dokonywał on już podobnych przestępstw wcześniej i była za nie karany będzie on odpowiadał w warunkach tzw. recydywy. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Partnerka mężczyzny usłyszała ponad 30 zarzutów, a znajomy 20. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Ze względu na to, że do policjantów zgłaszają się kolejne oszukane osoby sprawa ma charakter rozwojowy. Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe nadzoruje policyjne czynności.

źródło: KMP Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Oszustwo miłosne na 300 tysięcy złotych w Olsztynie

Luksusowe oszustwo: mężczyzna wpadł na niecodzienny pomysł