9 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Gmina Orzysz po 30 latach przywróciła komunikację publiczną

PiszGmina Orzysz po 30 latach przywróciła komunikację publiczną

W gminie Orzysz uruchomiona została komunikacja publiczna. Autobusy będą kursować po terenie gminy i do gmin sąsiednich takich jak Pisz i Ełk.

Zainteresowanie komunikacją jest duże

reklama

Jak powiedział burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski „Zainteresowanie jest duże, bo rozkład jazdy został tak ułożony, by ludzie zdążali do pracy i z niej wracali”. Połączenia zostały przywrócone po 30 latach. Jak dodał burmistrz „Spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, bilety miesięczne rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, bo są o ponad połowę tańsze od połączeń komercyjnych realizowanych na tych trasach. Ceny są tak konkurencyjne, że bardziej opłaca się kupienie biletu miesięcznego w naszej gminnej komunikacji, niż składanie się w 3, czy 4 osoby na paliwo i wspólne dojeżdżanie autem”.

Połączenia cieszą się popularnością zwłaszcza wśród żołnierzy, którzy dojeżdżają do Orzysza z Ełku.

Ceny biletów i rozkład jazdy

reklama

Cena biletu miesięcznego dla osoby dorosłej wynosi 160 złotych. Natomiast cena biletu na przejazd po terenie gminy Orzysz 4 złote, a za przejazd przez dwie gminy 6 złote. Po samym Orzeszu cena biletu wynosi 1 złoty. Gmina zawiesiła rozkłady jazdy i oznaczyła przystanki.

Aktualnie działa 10 linii komunikacyjnych łączących wsie w gminie Orzysz z Orzyszem oraz Orzysz z Ełkiem i Piszem. Jak powiedział burmistrz Włodkowski „Rozkład jazdy został ułożony w taki sposób, aby autobusy dojeżdżające z Ełku i Pisza były skomunikowane z autobusami jadącymi do miejscowości na terenie gminy”. Dodał również, że gmina uruchomi aplikację, która będzie pokazywać gdzie aktualnie znajduje się autobus. Jak dodał „W sobotę rozkład jazdy dopasujemy do działania targowiska, a w niedzielę do mszy świętych w każdym z czterech kościołów w gminie”.

Przewoźnik realizujące połączenia

reklama

Przewozy pasażerskie są realizowane w ramach konsorcjum złożonego z kilku firm z terenu gminy Orzysz. Od poniedziałku będą realizowane również przewozy szkolne, w autobusach będą opiekunki dzieci tak samo jak w autobusach realizujących wyłącznie przewozy szkolne.

Koszt inwestycji

Gmina Orzysz na uruchomienie komunikacji publicznej wydała z budżetu około 400 tysięcy złotych. Resztę środków stanowiła dotacja od marszałka województwa oraz dopłata do przewozów z rządowego programu przywracania połączeń, jak również pieniądze na realizację przewozów szkolnych.

Jak przekazał burmistrz Włodkowski „Z naszych szacunków wynika, że powinno nam wystarczyć pieniędzy na realizację tych połączeń przez cały rok” i dodał, że „Co najmniej ze 30 lat autobusy nie jeździły do małych miejscowości w naszej gminie, teraz będzie kilka połączeń dziennie”.

źródła: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia