fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 16 stycznia, 2021

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Zmiany w podatkach i cenach biletów komunikacji zbiorowej w Olsztynie

Wiadomości Zmiany w podatkach i cenach biletów komunikacji zbiorowej w Olsztynie

Ważne decyzje z punktu widzenia finansowego zapadły podczas dzisiejszej (28 października) Rady Miasta. Rajcowie dyskutowali o zmianach stawek podatków oraz przejazdów środkami komunikacji miejskiej w następnym roku.

Finanse Olsztyna odczuwają skutki koronawirusa, ale także rządowych decyzji, m.in. w zakresie regulacji dotyczących podatku od osób fizycznych. W konsekwencji wpływy do budżetu Olsztyna są mniejsze od zakładanych o 41 mln złotych.

– Szacujemy, że w następnym roku osiągnięte dochody mogą być jeszcze niższe, niż w tym roku – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – To  oznacza, że przed nami wiele trudnych decyzji. Wszyscy byśmy chcieli, żeby podatki i opłaty lokalne były jak najmniej dolegliwe. Naszym obowiązkiem jest jednak także zapewnienie stabilności funkcjonowania miasta.

Decyzją radnych wprowadzone zostały zmiany w stawkach podatków od nieruchomości i transportu.

Przykładowe podatki od budynków mieszkalnych (za m2) od stycznia wzrosną z 0,79 PLN do 0,85 PLN. To oznacza, że w przypadku 53-metrowego mieszkania będzie trzeba zapłacić rocznie o ok. 4,5 złotego więcej. Podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie wyższy o złotówkę i wyniesie 24 PLN. Dzięki temu do kasy miasta ma wpłynąć ok. 4,35 mln PLN więcej.

W przypadku podatku od środków transportu (dotyczy pojazdów powyżej 3,5 tony), stawki zostały podwyższone o około 4,4 proc. To ma dać wpływ do budżetu Olsztyna wyższy o ok. 330 tys. PLN, niż w 2020 roku.

– Ostatnia zmiana stawek w podatku od środków transportowych miała miejsce w roku 2013 ze skutkiem od 1 stycznia 2014 roku – przypomina dyrektor Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Miasta Olsztyna, Czesław Kalinowski. – Nawet po zmianie będziemy mieć jedne z najniższych opłat w kraju.

Od następnego roku – w dwóch etapach – zostaną wprowadzone zmiany dotyczące komunikacji zbiorowej. Dotyczy to zarówno stawek za przejazdy, jak i oferty biletowej. Najważniejsze rozwiązania to:
*** od stycznia 2021
– likwidacja biletu 10-przejazdowego,
– obniżenie ceny biletu rocznego;
*** od marca 2021
– zmiana stawki za bilety krótkookresowe: jednorazowe, 30-, 45- i 90-minutowe, 24-godzinne i trzydobowe (np. bilet jednorazowy będzie kosztować 3,40 PLN oraz 1,70 PLN ulgowy),
Uwaga! Bez zmian pozostają ceny biletów miesięcznych i 30-dniowych.

– Te działania powinny przełożyć się na zwiększenie dochodów – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Marcin Szwarc. – Dzięki temu będziemy mogli utrzymywać w następnym roku system olsztyńskiej komunikacji miejskiej na stałym, wysokim poziomie zarówno w zakresie siatki połączeń, liczby linii jak i częstotliwości kursowania.

W związku z pandemią koronawirusa oraz związanymi z nią obostrzeniami w tym roku wpływy ze sprzedaży biletów będą o ok. 12 mln złotych niższe, niż zakładane.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoUM Olsztyn

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

2
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x