W środę (25.01.2023) podczas 17 gali ogłoszono zwycięzcę plebiscytu Belfer 2022. Jak powiedział na gali prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM „ Najlepszym belfrem będzie ten, w moim odczuciu, kto sprawi, że będziecie czuli się spełnieni w tym, do czego dążycie”. Podkreślił również, że wykładowcy widzą w swoich studentach partnerów oraz mają oni świadomość, że powierzyli oni im swój los na lata.
Rektor o plebiscycie
W trakcie wręczania nagród w plebiscycie Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski powiedział “Każdy z nas wie, jaki to zaszczyt być nauczycielem. Dlaczego studenci wybrali taki tytuł – Belfer roku? Myślę, że przede wszystkim Ci belfrowie widzą w studentach partnerów. Wiedzą, po co przyszliście do uniwersytetu, zdają sobie sprawę z tego, że powierzyliście im na te lata swoje losy i swój rozwój. I oni to zaufanie oddają”. I dodał “Gratuluję serdecznie wszystkim belfrom nominowanym do finału. Wszyscy jesteście zwycięzcami! Chcę też podziękować samorządowi za dbałość o tę imprezę, za jej organizację. Ale też za to, że chcecie wyróżniać swoich najlepszych nauczycieli akademickich.
Pierwsze miejsce w plebiscycie
Pierwsze miejsce w plebiscycie Belfer UWM 2022 zajęła dr inż. Sara Dzik z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Nagrodę wręczył rektor UWM. Jak powiedziała pani doktor odbierając nagrodę „To dla was, studentów naszego wydziału, chcę być coraz lepszym wykładowcą, to z myślą o was staram się współtworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko akademickie”. Jak sama przyznała jest wdzięczna wobec wszystkich osób, które zaangażowały się w kampanię oraz wspierały ją w plebiscycie. Przyznała również, że w jej sukcesie udział mieli pracownicy, studenci Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, ale również absolwenci, którzy w dalszym ciągu utożsamiają się z wydziałem. “Cały tydzień kampanii był wyjątkowy, bardzo niesamowity, wzruszający i jednocześnie zabawny. Dzięki memom uśmiałam się chyba tyle, co nigdy do tej pory” powiedziała po odebraniu nagrody. O swojej pracy powiedziała “Chciałabym być inspiracją dla studentów, żeby chętnie uczyli się przedmiotów, które prowadzę. Ale też staram się podpowiadać, jak wygląda życie po studiach i jakie są realia pracy w zawodzie. To takie ludzkie, empatyczne podejście – bardzo wspierające i motywujące” dodała zwyciężczyni.
Dr inż. Sara Dzik działa także w zespole promocyjnym wydziału jak również jest członkinią uczelnianej Komisji ds. Równości Szans. Odbieraniu nagrody towarzyszył aplauz, czego zabrakło w czasie poprzednich dwóch edycji plebiscytu ze względu na panującą wtedy pandemię.
Zwyciężczyni drugiego miejsca
W trakcie ogłaszania wyników drugiego miejsca dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM, prorektor ds. studenckich powiedział „Otrzymaliście państwo coś, co dla nauczyciela akademickiego jest najcenniejsze: informację zwrotną od kogoś, kto jest najważniejszy na uczelni”.
Drugie miejsce zajęła dr hab. Beata Wysok, prof. UWM z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, która odbierając nagrodę powiedziała „Wydział Medycyny Weterynaryjnej chyba zawsze staje na podium”. I dodała „To zaszczyt należeć do takiej społeczności, to zaszczyt was uczyć. Bardzo dziękuję”.
Trzecie miejsce w plebiscycie
Zwycięzcę trzeciego miejsca ogłosił dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM i prorektor ds. kształcenia. Jak powiedział „Jestem pewien, że nie pracujecie po to, żeby zdobyć tytuł Belfra, tylko zdobywacie tytuł Belfra, bo ciężko pracujecie”. I dodał „Charakteryzujecie się też szczególnym podejściem do swoich uczniów i oni to bardzo doceniają. Cieszę się, że mogę z wami współodczuwać te emocje, bo w 2019 roku miałem przyjemność być w tym gronie i zdaję sobie sprawę z tych emocji, które wam towarzyszą”.
Trzecie miejsce w głosowaniu zajął dr Tomasz Wierzejski z Wydziału Nauk Ekonomicznych, który ma na swoim koncie już dwie statuetki. Jak powiedział „Zwycięzcą czuł się niezależnie od tego, czy miałoby to być jego „pierwsze trzecie miejsce czy trzecie pierwsze”. To jest ogromne przeżycie”. Podziękował studentom, absolwentom oraz pracownikom z wydziału.
Zaproszeni goście także wyrazili uznanie
Jak powiedziała Sylwia Jaskulska, zastępczyni marszałka województwa warmińsko-mazurskiego „Choć nie jest to tytuł naukowy, jest tytułem równie cennym, bo przyznawanym przez samych studentów”. Przypomniała również, że ważne jest, aby nauczyciele oraz studenci widzieli w sobie ludzi, którzy mają swoje potrzeby, problemy oraz smutki.
Z kolei Ewa Kaliszuk, zastępczyni prezydenta Olsztyna wskazała, że „To właśnie relacje student – nauczyciel są najważniejsze. Po latach pracy zapomnimy, jakie oceny wystawialiśmy, kto, jakie i jak zdawał egzaminy. Wracać do nas będą natomiast relacje”.
Duże zainteresowanie tegorocznym plebiscytem
Tegoroczne zainteresowanie plebiscytem było ogromne. W głosowaniu wzięło udział ponad 13 tysięcy osób, które łącznie oddały 24 tysiące głosów. Jak przyznała Aleksandra Siwiecka, przewodnicząca RUSS UWM „To bardzo dobry wynik”. I dodała „W ostatnich tygodniach towarzyszyły nam wielkie emocje. Chcieliśmy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik i gala była pięknym wydarzeniem. Ten plebiscyt bardzo dużo znaczy dla studentów i dla belfrów”.
Wieczór uświetniły swoim występem Anna Karwan oraz Patrycja Rogalska. Galę prowadzili Aleksandra Siwiecka i Andrzej Brzozowski.
Plebiscyt Belfer UWM
Plebiscyt na Belfra UWM jest organizowany na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od 18 lat – z inicjatywy Radia UWM FM. Od 2008 roku konkurs jest koordynowany przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie.
Najlepsi wykładowcy byli wybierani w trzech etapach. Najpierw studenci na każdym wydziale wybierali swoich reprezentantów. Od 11 do 18 stycznia wspierali ich w finałowym głosowaniu.
źródło: UWM