22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Prezydent Olsztyna wycofuje swoją nominację z plebiscytu Gazety Olsztyńskiej

OlsztynPrezydent Olsztyna wycofuje swoją nominację z plebiscytu Gazety Olsztyńskiej

Prezydent Olsztyna zwrócił się w liście do redaktora naczelnego „Gazety Olsztyńskiej” o wycofanie swojej nominacji w plebiscycie „Osobowość Roku”.

reklama

Plebiscyt Polska Press

W tych regionach, gdzie są wydawane gazety Polska Press, odbywa się plebiscyt na lokalnych liderów. Dotyczy on kategorii takich jak: kultura, działalność społeczna i charytatywna; biznes; polityka, samorządność i społeczność lokalna oraz nauka.

Mimo iż „Gazeta Olsztyńska” nie należy do grupy Polska Press to i tak stała się partnerem konkursu, który jest organizowany przez tę grupę.

reklama

Kontrowersje związane z konkursem

Konkurs był organizowany od lat, jednak sposób głosowania budził niepokój. Przede wszystkim dlatego, że głosowanie na nominowanych jest płatne. Krytyka stała się jeszcze większa kiedy to Orlen przejął grupę Polska Press.

Pojawiły się głosy wskazujące na propagandowy i polityczny wydźwięk imprezy oraz na jej finansowy aspekt. Dotyczy to wysyłania płatnych SMS-ów na swoich faworytów.

Znane osobistości rezygnują z udziału w plebiscycie

Niektórzy z nominowanych zaapelowali, aby nie głosować na nich w konkursie. Wśród nich znalazł się Mirosław Arczak, radny z Olsztyna. Poprosił, aby zamiast głosować na niego, przekazać te środki na działania prospołeczne.

reklama

Również burmistrz Ornety, Ireneusz Popiel powiedział, że „Po przemyśleniu uznałem, że największą aprobatą w całej tej sytuacji nie będzie oddany przez Państwa głos na mnie, za który muszą Państwo zapłacić, a kupno karmy dla bezdomnych psów i kotów z gminy Orneta”.

Także wokalista olsztyńskiej grupy Łydka Grubasa, Bartosz Krusznicki zrezygnował z udziału w plebiscycie.

Prezydent Olsztyna wycofuje się z konkursu

Prezydent Olsztyna postanowił zwrócić się do naczelnego „Gazety Olsztyńskiej”, Macieja Matery, która przyznała nominacje. Jak powiedział „Konkurs Osobowość roku 2022″ stanowi przede wszystkim rywalizację indywidualną i jest ciekawą przestrzenią ocen dla działaczy indywidualnych dodatkowo związaną z udziałem finansowym – poparcie wyraża się za pomocą płatnych SMS-ów, co jest praktykowane w wielu konkursach popularnościowych dotyczących działalności samorządowej. Dlatego – wdzięczny za dostrzeżenie mojego udziału w Olsztyńskiej polityce, a nade wszystko samorządności i społeczności lokalnej – bardzo proszę o wycofanie mojej nominacji”.

„Osobowość Roku”

„Osobowość Roku” jest plebiscytem lokalnych dzienników, które są wydawane przez grupę Polska Press. W 2021 roku została ona przejęta przez państwowy koncern Orlen z Danielem Obajtkiem na czele.

Głosowanie polega na oddaniu dowolnej ilości głosów za pomocą SMS-a, którego koszt wynosi 3,69 zł brutto.

Jak mówi jeden z zapisów regulaminu konkursu “Z uwagi na fakt, iż jeden Głosujący może wysłać więcej niż jedną odpowiedź, wyniki głosowania nie muszą odzwierciedlać obiektywnego zapatrywania społecznego na kwestie, których dotyczy Konkurs Plebiscytowy”. Emocje może budzić fakt, nie kto zrezygnował, a kto zostanie, aby startować w SMS-owej rywalizacji.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
mec. O.
23 stycznia 2023 14:15

O kurna..! A już 3 (słownie trzy) osoby zagłosowały na niego…

Oko
23 stycznia 2023 18:17

No i słusznie, wystarczy że jąkał się na rotary club hehehe . Pajac

Polecane