-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ruszają prace projektowe dla dwóch odcinków DK51

BartoszyceRuszają prace projektowe dla dwóch odcinków DK51

Znana jest już firma, która zajmie się opracowaniem dokumentacji rozbudowy 30 km drogi między Bartoszycami i Wichrowem. Jest nią firma Value Engineering z Warszawy. Umowa obejmuje wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla rozbudowy dwóch odcinków DK51. Koszt dokumentacji wyniesie 3,9 mln zł dla odcinka Bartoszyce-Lidzbark Warmiński (16 km) i 3 mln zł dla odcinka Lidzbark Warmiński – Wichrowo (14,4 km).

Znany jest zakres realizacji zadania

reklama

Wykonawca, który został wyłoniony w przetargach ma zaprojektować rozbudowę dwóch odcinków DK51. Łączna długość ma wynieść 30 kilometrów, a docelowo w ramach inwestycji ma zostać wykonana nowa konstrukcja nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś. Przebudowie mają ulec skrzyżowania. Powstaną chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe, a także oświetlenie drogowe. Znane są już terminy wykonania dokumentacji projektowej. Dla odcinka Bartoszyce – Lidzbark Warmiński wyniesie on 30 miesięcy, a dla odcinka Lidzbark Warmiński – Wichrowo 28 miesięcy.

Zmiany w pracy sygnalizacji świetlnych

Bezpieczeństwo głównym celem inwestycji

Rozbudowa drogi krajowej nr 51 ma na celu przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz poprawienie warunków przejazdu tranzytowego i lokalnego. Stanie się to możliwe dzięki polepszeniu warunków techniczno-użytkowych drogi, zwłaszcza wzmocnieniu konstrukcji nawierzchni i poprawie geometrii drogi.

reklama

Poprawie ma również ulec bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, głównie poprzez budowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów, a także zatok autobusowych.

Zmieniamy DK51

Prace nad dokumentacją trasy od Bartoszyc do Wichrowa stanowią część działań rozbudowy DK51. W sierpniu ubiegłego roku została oddana do użytku obwodnica Smolajn, która została wybudowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Prace trwają na odcinku Smolajny – Kosyń, który w przyszłości będzie połączony z obwodnicą Dobrego Miasta, dla której trwają prace przygotowawcze. Przedłużenie tej obwodnicy będzie stanowić odcinek od Barcikowa do Spręcowa, a w przyszłości obwodnica Olsztyna i Dywit, która jest na etapie prac przygotowawczych. Po zrealizowaniu wszystkich prac ma poprawić się bezpieczeństwo na całym odcinku DK51 między Olsztynem a Bartoszycami.

O tej warmińskiej drodze rowerowej pisał cały świat
reklama

źródło: GDDKiA

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Zmiany w pracy sygnalizacji świetlnych